Deniz süngerleri nedir ne işe yarar

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Deniz süngerleri nedir kısaca

  Süngerler büyük denizlerin diplerinde yetişen yapıları epeyce basit olan canlılardır. Çoğunluğu su sıcaklığı yüksek olan denizlerde yetişmekte ancak soğuk denizlerler de yetişen sünger cinsleri de bulunmaktadır. Süngerler büyük ihtimalle taşlar , kayalar ve deniz kabukları üstünde hayatlarını sürdürmektedirler. Denizlerde yetişen süngerlerin tespit edilmiş bir şekilleri olmadığından bulundukları ortama yönelik biçim alırlar. Denizlerde yetişen süngerlerin bir kaç santimetre boylarında olması zamanla metrelere civarında uzayan süngerlere rastlamakta olası olabiliyor.

  Diğer canlılar buna benzer dokuları ve organları olmadığından deniz hayvanından birçok bitki görüntüsüne benzer durmaktadır. Süngerleri toplarken özel kıyafetli olan dalgıçların sünger avcılığı yaparak geçimlerini sağladığı da bilinmektedir. İlk olarak 1925 senelerinde başlayan sünger avcılığı o dönemlerde bilinçsiz olarak yapılması neticesiyle yasaklanmış ve daha sonra günümüze gelene kadar sünger avcılığı denetleme yapılarak önemsenilen bir duruma gelmiştir. Ek Olarak gelişmemiş süngerleri toplamak gelecek nesillere zarar verdiğinden ilerleyen tarihlerde süngerlerin gelişmesini minumuma indirmek gibi bir risk taşımaktaydı. Günümüzde profesyonel olarak özel dalgıçlar açısından bilhassa sertifika ve belgesi olmayan kişilerin deniz süngerini toplaması yasaklanmıştır.
  Deniz süngerleri kimyasal alanlarda bilhassa turistler amaçlı özel eşyalar yapımında kullanılmaktadır. Deniz kıyılarında yer alan şehirlerde turistlere satılan deniz süngerleri belli bir biçim verilerek ziyaretçilere sunulmaktadır.