Denizaltılar Suyun Altında Nasıl Kalır

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 31 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Denizaltılar Suyun Altında Nasıl Yüzer

  Archimadas M . Ö . 287 – 212 senelerinde Yunanistan’da yaşamıştır . Bir rivayete yönelik , banyosunu yaparken suyu ağzına civarında doldurup içerisine girmiş ve vücudunun suyu taşırmasıyla çok ilgilenmiştir . Bunun üst kısmına su bunun için benzer bir sıvı/akışkan içerisine konulan her şeyin yukarı dosdoğru itildiğini ve bu itme kuvvetinin yer değiştiren yani taşan sıvının ağırlığına eşdeğer olduğunu söylemiştir . Archimadas yüzen cisimler adlı eserinde şu prensibi ortaya koymuştur . Bir sıvının ya da gazın içerisine batırılmış bir cisim , batan bölümünün hacmi civarında yukarıya dosdoğru itilir . Cismi kaldıran bu şiddet yer çekiminin kilosu da şiddet ölçüsü civarında azalır .
  Arşimed bu prensibinden cisimlerin hacminin hesabında istifade etti . Suyun yoğunluğu bir gram/cm3 olduğundan su içerisine daldırılan bir cisim hacmi civarında ağırlıkla suyu taşırır . O takdirde taşan suyun kilosu cismin hacmini verecektir . Deniz altıların çalışması Arşimed prensibinin doğruluğunu deneyler gösterdi . Mesela banyodan çıktıktan bir sonra kol ve bacaklarımızı kurşun bunun için benzer gösterişli hissederiz . Bunun nedeni banyo içindeyken vücudun ağırlığını anında hemen kaybetmesi su açısından ” kaldırılması ” dır . Her sıvı/akışkan veya gaz , içerisine konan eşyaya kaldırma gücü uygulanır . Bir mal bir sıvı/akışkan veya gaz içerisine konduğu gün 2 şey olabilir . Mal bir kısım sıvı/akışkan veya gazın yerini değiştirir ve bir kısım ağırlığını da kaybeder . Deneyler ise yer değiştiren sıvı/akışkan ya da gazın ağırlığının eşyanın ağırlık kaybına eşdeğer olduğunu gösterir .
  Bir deniz altı yer değiştirdiği suyun ağırlığını safra tankları vasıtasıyla kontrol eder . Safra tankları boşken ( su basınçlı havayla dışarı atılmış olarak ) deniz altı kendisinin ağırlığındaki sudan fazlasına yer değiştirir ve bir gemi bunun için benzer denizin üstünde yüzer . Safra tankları dolunca kilosu , suyun kaldırma gücünden fazla olduğu için dolar . Veya suyun içerisine , iple bağladığımız bir demir parçasını sarkıtarak , demiri su içerisinde kolaylıkla aşağıya yukarı davranış ettirebiliriz ama sudan çıkardığımız zaman demir çok fazladan ağırlaşmış bunun için benzer gelir . Arşimed bunun nedenini açıklamıştır . Su bunun için benzer bir sıvı/akışkan içerisine konulan her şeyin yukarı dosdoğru itildiğini ve bu itme kuvvetinin yer değiştiren yani taşan sıvının ağırlığına eşdeğer olduğunu söylemiştir .

  ARŞİMED PRENSİBİ
  Tamamı ya da bir bölümü bir akışkanın ( sıvı/akışkan ya da gaz ) içerisine batırılan cisimlere , yukarı dosdoğru , yönlenmiş bir kaldırma kuvveti amaç eder . Bu şiddet , cismin akışkana batmasıyla yer değiştiren akışkanın ağırlığına eşittir . Yer değiştiren akışkanın hacmi , cismin batan kısmının hacmine eşittir . O takdirde hacmi ( V ) kalan bir cisim , özgül kilosu ( g ) kalan bir sıvıya tamamiyle batmış vaziyette ise , bu cisme amaç eden kaldırma kuvveti = F=V . g olabilir . Kısaca bir sıvının , bir cisme uyguladığı kaldırma kuvveti cismin taşırdığı , sıvının ağırlığına eşdeğer olduğu için cisim ; batan hacmi civarında sıvı/akışkan hacmi taşıracağından dolayı aşağıdaki grafik belirir . Cisim kilosu ( G ) sıvının kaldırma kuvvetinden büyükse cisim batar . Bu vaziyette cismin özgül kilosu ( g’Wink sıvının özgül ağırlığından büyüktür . G G> F , g’>g Cismin kilosu , sıvının kaldırma kuvvetine eşdeğer ise , cisim sıvının içerisinde her yerde dengede özgül ağırlığına eşittir . G=F , g’=g Özgül kilosu , sıvının özgül ağırlığından ufak kalan cisimler ise bir bölümü batmış vaziyette yüzerler .