Deprem Haftası Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  1-7 Mart Deprem Haftası Hakkında Bilgiler

  Deprem haftası mart ayında çeşitli etkinliklerle insanları bilinçlendirmek, dikkatini deprem konusuna çekmek amacıyla 1-7 mart günleri arasında kutlanan haftadır.

  Deprem nedir?


  Deprem kısaca yer altında farklı derinliklerdeki katmanların gaz, ısı veya sürtünmesinden dolayı , yer değiştirip, çökmesi nedeniyle oluşan boşluklar sonucunda yer kabuğunun en üst katmanlarında oluşan titreşimlerdir.
  Bu titreşimlerin tespiti için hassas aletler gerekir.Depremlerin oluşması doğal bir tabiat olayıdır. Yanlış yapılanma, yetersiz inceleme veya inşaat kurallara uymama nedeniyle risk taşıyan bina ve tesislerin zarar görmesi sonucunda her sene dünyada binlerce insan yaşamını yitirmektedir.

  Tarihler boyunca çok büyük depremler olmuştur. Bunun yanında hergün meydana gelen ama bizim hissetmediğimiz bir çok deprem de mevcuttur.

  Depremden korunmanın ilk şartı depreme hazır olmaktır. Depremi kabullenip Depreme hazır olmak da eğitimle, sağlam tesis inşa etmekle ve deprem sırasında ve sonrasında doğru hareket etmekle mümkündür.
  [​IMG]