Deprem Haftası İle ilgili Kompozisyon

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Demir tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Deprem Haftası Kompozisyon Örneği

  Deprem; dünya tarihi boyunca pek çok insanın hayatını kaybettiği felaketlerden birisidir. Öncelikle bilimsel olarak açıklamak gerekirse, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsmasıdır.

  Yurdumuzda ve dünyada binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan bu doğa olayına karşı bilinçli olmak alınacak tedbirlerden ilkidir. Nasıl bilinçli olunabilir ki demeyin. İnsan hayatında ölümle sonuçlanabilen basit ihmaller söz konusudur. Siz bu ihmalleri ortadan kaldırarak bir adım atmış olursunuz. Oturacağınız binanın depreme dayanıklılığını araştırmakla başlamalısınız önce. Eşyalarınızın montaj ve kurulumu ise en az binanın dayanıklılığı kadar önemlidir. Küçük bir sarsıntıda devrilen dolap, raf yada eşyalar unutmayın ki en büyük ölüm sebebidir.

  Deprem açısından hareketli bir ülkede yaşıyoruz malesef ve bunun bilincinde olmak ona göre davranmak zorundayız. Evinizin güvenli yerlerini önceden belirlemek deprem anında buralarda korunmak sizin ve sevdiklerinizin hayatlarını kurtarabilir. Önceden hazırladığınız ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir deprem çantası da mutlaka olmalıdır evinizde.

  Yurdumuzda yaşanan 1999 Gölcük depremi ve geçtiğimiz yıl yaşanan Van depremi acı gerçeği gözler önüne sermiştir. Deprem hakkında bilinçsiz bir toplumuz. Tehlikelerden uzakta yaşamak, kendimiz ve sevdiklerimize güvenli yaşam çevreleri oluşturmak için afetler yaşanmadan önce farklı tehlikelere karşı önlem alarak hazırlanmamız gerekir.