Deprem Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Elif tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Aile bireyleriyle birlikte deprem anında ve sonrasında yapacaklarımızı belirleyip tatbikat yapmalıyız. Çıkış yolumuzu kapatacak eşyaları çekmeliyiz.

  Depremden önce deprem çantası hazırlamalıyız. Çantaya kuru yiyecekler, su, el feneri, radyo, pil, düdük, kâğıt, kalem, battaniye gibi gerekli ihtiyaç maddelerini yerleştirmeliyiz. Çantayı kolay ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalıyız.

  Deprem öncesinde eşyalarımızı duvarlara sabitlemeliyiz. Yatağımızı pencereden uzak bir yere koymalıyız. Yatağımızın etrafında başımıza düşebilecek tablo, biblo vb. eşyaları bulundurmamalıyız.

  Deprem anında düşmeyecek, devrilmeyecek sağlam bir eşyanın yanına büzülerek yatmalıyız. Başımızı kollarımızla korumalıyız. Sarsıntı bitince merdivenlerin sağlam olduğundan eminsek evi terk etmeliyiz. Varsa ve sağlamsa yangın merdivenini de kullanabiliriz. Merdivenler hasar görmüşse yardım beklemeliyiz. Binalardan, elektrik direklerinden uzak güvenli bir yere gitmeliyiz.

  Deprem anında korkmak, endişelenmek doğaldır. Ancak paniğe kapılmamalıyız. Panik halinde doğru kararlar veremeyiz. Deprem anında apartman merdivenlerini ve asansörü kullanmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız. Deprem anında yangın çıkma, su basma tehlikelerine karşı elektrik, doğalgaz ve su vanalarını kapatmalıyız.