Depremin olacağını önceden bilebilir miyiz ?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Deprem Hakkında Merak Ettikleriniz

  Depremin önceden bilinebilir mi?
  Depremlerin başta tahmin edilebilmesi için mutlaka daha önca gerçekleşen depremlerin incelenmesi gerekir. Depremlerin de kendine göre kuralları vardır. Şayet bir yerde geçmişte büyük bir deprem meydana gelmişse, ilerde o yerde en az önceki deprem kadar büyük bir deprem olacaktır.İşte bu sebeple o bölgede, daha önce gerçekleşen depremler büyüklükleri ile birlikte incelenir. Depremleri inceleyen Sismolojik çalışmalarla, o bölgede gerçekleşen depremlerin nasıl oluştuğu, nasıl etki ettiğini ve depremin ortaya çıkardığı sonuçlara bakılır.

  Kısaca diyebilirz ki; Bir bölgede depremin olup olmayacağı, daha önce gerçekleşen depremlere bakılarak ve tam olarak nerene, hangi büyüklükte ve hangi yıkıcı güçte deprem olacak gibi tahminlerde bulunuruz.
  Ardından o gölgede Jeofizik ölçüler yapılır.Yapılan bu ölçülerle o bölgede bir deprem ihtimali üzerine ağ hazırlanır. Bu ağlarla yer altındaki fiziksel değişimler incelenir. Bu değişimler günlük olarak takip edilir. Bir değişim görüldüğü takdirde ölçülerle birlikte bu durum, yerin altında bir gerginliğin olduğunu gösterir. Gerginlik söz konusu olduğunda ölçüler daha sık alınır vr o bölge daha sıkı takip edilir.

  Eğer bir yerde deprem olacaksa, o bölgede yer altında bir gerginlik olmaya başlar ve bu gerginlik artarak depremin olacağı ana kadar değişimler gösterir.


  Jeofizik ölçüler, hem yer altından hem de uzaydan ölçülür. Bu ölçülere bakarak, bir yerde depremin olacağını birkaç gün gün öncesinden tahmin etmek mümkündür. (4-5 gün gibi)