Derimizin vücudumuzdaki boşaltımda görevi nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 1 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Derimizin boşaltımdaki görevi nedir?

  Deri vücudumuzun çevresini kapsayan en başta koruma görevi gören ölü hücrelerdir. Vücudumuzda çeşitli görevler kapsamında olmaktadır. Önemli görevler üstlenerek korumalığımızı sağlar. İnsan vücudunu tamamladığı gibi bizi dışarıdaki etkilerden koruma sağlar. Vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçerek gözeneklerini kullanır. Duyu organlarımız dahi deriler sayesinde olur yaralanma ve yanık bölgelerinde deriler bilindiği üzere his kaybına neden olmaktadır.

  Vücudumuzda boşaltıma yardımcı başka kısımlarda vardır. Bunlardan birisi deridir. Deri, vücudumuzu sarar koruyucu bir örtüdür. Derimizin altında yağ tabakaları bulunur. Bu yağ tabakaları da bizim hem vücut sıcaklığımızı dengeler hem de darbelere karşı korur. Deri solunumunun gerçekleşmesi için nemli bir vücut yüzeyine ihtiyaç vardır.

  Derinin boşaltıma şu şekilde yardımı olur. Su ve suda çözünmüş olan madensel tuzları terleme yoluyla dışarı atılımını sağlar. Aynı zamanda terlemeyi gerçekleştirerek vücut sıcaklığını dengede tutmuş oluyoruz.