Dersim İsyanının Sonuçları Nelerdir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Dersim İsyanı ve Sonuçları

  1937 yılında Tunceli ilinde merkezi hükümet ve dersim aşiretleri arasında yaşanan bir sorun olan Dersim İsyanı, hakimiyetin sağlanması amacıyla TSK mensuplarınca düzenlenen bir harekat sonucunda 13.000’den fazla sivilin, 110 askerin ölümüne, 12.000’e yakın kişinin ise zorunlu göç ettirilmesine neden olmuştur.
  Dersim İsyanına daha geniş bir açıdan bakılması gerekirse bölgenin merkeze uzak olması, merkezi otoritenin yeterince sağlanamaması nedeniyle ağalık – aşiret sisteminin daha yaygın olduğu bir ortam içermekteydi. Osmanlı döneminde de pek çok ayaklanmaya sahne olan bölgede bir önceki isyan 1916 yılında gerçekleşmiş, 11 harekat düzenlenmesine rağmen sonuç alınamamıştır.
  İsyanın sonuçlarına göz atıldığında ise açık bir kışkırtma olduğu görülürken Cumhuriyet ayaklanmaları içerisinde sivillere yönelik en sancılı dönem olduğunu söylemek mümkündür. İsyana katılan ya da katılmayan pek çok kişi dolaylı ya da doğrudan sorunlar yaşamış 13’binden fazla insan hayatını kaybetmiş ve binlerce kişi zorunlu olarak göç ettirilmiştir.