Dikmen Yıldızı Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Dikmen Yıldızı Kitap Özeti

  Yıldız, İzmir’in tanınmış ailelerinden birinin kızıdır. Yüzbaşı Murat’la nişanlıdır. Kurtuluş Savaşı başlayınca Murat cepheye gönderilir. Yıldız da orduya katılır. Cephe gerisinde çok yararlı işler görür.

  Aşırı duyarlığı olan Yıldız birden ruhsal bir bunalım geçirir. Ankara Savcısına baş vurur. Daha önce Murat’la bir gece geçirdiğini, sonra ikiz çocuk doğurduğunu, şimdi ailesinin kendisini akrabalarından biriyle evlendirmek istediğini, çocuklardan birini babası Kamil Bey ile aile doktorunun birlik olarak öldürdüklerini, kucağındaki tek kalan yavrusunu da öldürmeği tasarladıklarını söyler. Murat’ın cephede değil, babasının eliyle öldürüldüğünü ileri sürer.

  Ertesi gün savcı olaya el koyacakken, Yıldız’ın babası Kamil Bey ile aile doktoru savcılığa gelirler. Kızın hasta olduğunu söylerler. Anlatılanlar gerçek değildir. Bir tek gerçek varsa, o da Murat’la Yıldız’ın birbirlerini çok sevdikleridir.

  Murat’ın ölüm haberini alınca Yıldız şok geçirmiştir. Savcının kararsız davranışı, Kamil Bey’i olayı ispatlamaya götürür. Bitişik odada bekleyen Yıldız’ın kucağındaki bebeğin yüzünü açmasını savcıdan ister, öbür odaya geçerler, çocuğun yüzü açlınca, bunun bir taşbebek olduğu görülür.

  Artık savcı ile Kamil Bey, aile doktoru ile Murat’ın babası elbirliğiyle Yıldız’ı tedavi edeceklerdir. İlk iş genç kızı Ankara’dan uzaklaştırmak ve Çankırı dolaylarında seyahate çıkarmak olur. Yıldız ise yalnızca savcıya güvenmekte, çevresindeki tüm yakınlarına kuşkuyla bakmaktadır.

  Savcı sık sık Yıldız’a mektup yazar, telkinle onu iyileştirmeye çalışır. Kızın zamanla iyileştiğini gören Murat’ın babası bir gün Yıldız’a önemli bir açıklamada bulunur. Murat ölmemiştir, gizli bir görevle düşman saflarına gönderilmiş, duyulmasın diye adı öldüye çıkarılmıştır.

  Büsbütün iyileşen genç kadın Ankara’ya, ailesinin yanına döner. Bu sırada Büyük Taarruz zaferle sonuçlanır. Murat’ın babası ile Yıldız, onu bulmak için İzmir’e giderler. Murat’a gizli görevi veren komutana çıkarlar. Komutan, Murat’ın gerçekten öldüğünü söyler. Sonra bir paket uzatır. İçinde Murat’ın özel eşyaları vardır.

  Elleri titreyen Yıldız paketi almak üzere uzanır. Fakat paket düşerek dağılır. Etrafa düğün davetiyeleri saçılır. Komutan büyük bir mutlulukla, Murat’ın ölmediğini, bitişik odada kendilerini beklediğini açıklar.

  Odaya koşarlar. Gerçekten de Murat sapasağlam oradadır. Artık bütün acılar sona ermiştir. İki sevgili gözyaşlarıyla birbirlerine sarılırlar.