Diksiyon Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Diksiyon Nedir Kısaca Anlamı

  Ses , insanın kişiliğini yansıtır . Gözlem yeteneği kuvvetli bir kimse , her hangi biri ile birden çok dakikalık konuşma sırasında , onun hangi özellikte bir birey olduğu ile ilgili genel yargıya varabilir .
  Diksiyonda başarı; şahsın okuduğunu , söylediğini içerisinde duyabilmesine , içinden geldiği buna benzer ısısı çok yüksek , içten söyleyebilmesine bağlıdır . Havasına girebilen bir birey , söylediklerine bir ifade derinliği ve inceliği kazandırır . ( S . SARICA – M . GÜNDÜZ , Güzel Konuşma Yazma , s . 243 )
  Bazen bir bir kelimenin telâffuzu bile , o şahsın geçmişi , eğitim derecesi , zihin faaliyeti ve yeteneği ile ilgili fikir verebilir . Ses; dalgınlık , kayıtsızlık , korkma , utanma , kibirlilik , kendini beğenme , dikkatsizlik , bünyece zayıflık ve benzeri . birden çok nitelikleri meydana koyabilir . Benzer sürede o kimsenin uyanık , yetenekli , dengeli , hamle , makul , cesur olduğunu da gösterebilir . Kaba , pürüzlü , çelik , haşin , genizsil , çok ince sesler; dinleyenler üstünde harika bir tesir bırakmaz .
  Sesimizin niteliği ile ilgili veri sahibi olabilmek için kimi Kolay paragrafları çok yüksek sesle birden çok defa okumak faydalıdır . Böylece sesimizin başkaları üstünde bırakabileceği etkileri ve kusurlarımızı öğrendikten bir sonra , iyi bir çalışmayla sesin az çok eğitilebilmesi mümkündür .
  Bu bölgede oldukça başarılı olabilmek için aşağıda işaret edilen harika bir konuşma sesinin niteliklerini bilmek gerekir .
  * Sesin işitilebilir olması
  * Canlılık
  * Sesin ayarlanması
  * Anlatımda değişiklik
  * Temiz ve dosdoğru söyleyiş
  ” Hitabette kazanan , kelimeler değil; kelimelerin ne ile söylendiğidir . “
  Karşılıklı konuşmanın önce aradığı şey açıklık ve bütünlüktür . Sözün oral çıktığı anda anlaşılmasını temin edecek bir telâffuz yeteneği , toplum önünde konuşanlar için son derece mühimdir .
  Dinleyiciler , hatibin sesinin tonundan veya kalitesinden nazaran , hatip ile ilgili hatalı intiba edinirlerse büyük bir ihtimalle kabahat hatibindir . Çelik , tiz veya güçsüz bir ses , gevşek bir telâffuz , hatibin mesajından çok şey eksiltir . Sözlü anlatım çalışmalarının önce bölümünde sesin yeteri kadar ve cazip olup olmadığı kontrol edilmelidir .
  Ses dosdoğru çıkaklarında çıkarılmalı ve iyi tınlamalıdır . Bir Takım sesler , tınısı durumundan kulağa güzel gelir; ama bazıları da ses tonunun iyi ayarlanamamasından veya çok çelik , çok tiz olduklarından kulağı tırmalar . Tınısız veya donuk bir ses , inandırıcı olamaz ve beklenen etkiyi meydana getiremez . Bunun için çıkarılan ses , iyi ayarlanmış ve ahenkli olmalıdır . Söyleyişte en ufak bir yanlışa bile rastlanmamalıdır; ton değişikliği , his ve düşüncelerin tüm özelliklerini en güzel biçimde yansıtmalıdır .
  Ses perdesinin seviyesi ( esneklik ) ; pes , ortada veya tiz bulunabilir . Esneklik , ses hacminin değişikliğe bağımlı olanses tonunu veya perde değişikliğini kapsar . Ses , yükseltildiği gün hacimce büyür; alçaltıldığı gün ise küçülür . Konuşmaların tekdüzelikten kurtulması için , ses hacminin ve perdelerinin anlaşılmaz olarak kullanılması gerekir .

  Sesin esnek olmasının şu anlamları vardır:
  Kuvvetli ve çok yüksek ton: sinir , hoşnutsuzluk
  Tatlı ve belli bir süre büyüyen ton: sevgi , şefkat
  Hafif sesle ortada ton : fikir ve sükûnet
  Bir yukarıdakinin ek olarak üstünde ton : ateşlilik ve ciddiyet
  Kuvvetli bir sesle alçak ton: his ve düşüncede dayanıklılık
  Tatlı bir ses ve alçak ton: ağırlık
  Fısıltı hâlinde ton: sinsi ve aldatıcı bir durum
  Sesin ton değişiklikleri , mühim yerleri vurgulamayı ve tekdüzeliği önlemeyi olanağı sağlar . Genel olarak konuşmaya ortada bir tonla başlanır , ses ağır ağır yükseltilir