Dil Nedir Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Dilin özellikleri nelerdir?

  Dilin tanımı: Günümüze kadar dil ile ilgili birçok tanım yapılmıştır. Kısaca tanımlayacak olursak; dil, duygu ve düşünceleri doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bildirmeye yarayan bir anlatım aracıdır. Dilin sözlük tanımı ise insanların düşündüklerini ve duyduklarını bildirmek için kelimelerle veya işaretlerle yaptıkları anlaşma, lisan şeklindedir.
  Dil insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biridir ve dilin de bazı özellikleri vardır.

  Dilin özellikleri:

  - Dil anlaşma aracıdır. İnsanlar dil sayesinde duygu, düşünce ve isteklerini karşı taraftaki kişilere aktarırlar.

  - Dil doğal bir varlıktır. Eğer dil yapma olsaydı insanlar dil üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir ve farklı diller konuşmak yerine ortak bir dil oluştururlardı.

  - Her dilin kendine özgü kuralları vardır. Ağızdan çıkan her ses konuşmayı oluşturmaz. Konuşmanın oluşabilmesi için bu seslerin belli kurallar içinde yan yana gelmesi gerekir.

  - Dil canlı bir varlıktır. Canlılardaki doğma, büyüme, gelişme gibi ortak özellikler dil için de geçerlidir. Dil de canlı bir varlık gibi doğar, büyür, gelişir, değişir ve ölür.

  - Dil düşünceyi etkiler. Aslında dilin mi düşünceyi yoksa düşüncenin mi dili etkilediği tartışılsa da bu iki kavramın da birbirini etkilediği biliniyor. Dilin zenginliği düşünce zenginliğinin göstergesidir.

  - Dil sosyal bir kurumdur. Tek tek bireyleri değil, bütün bir milleti ilgilendirir. Aynı dili konuşmak millet olmanın bir vasfıdır.

  - Dil kültürün aynasıdır. Dil kültürün gelişmesini sağlar. Kültürün gelecek kuşaklara aktarılması dil aracılığıyla olur.