Dilin işlevleri nelerdir maddeler halinde

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Dilin farklı işlevleri nelerdir maddeler halinde

  Dilin 6 adet işlevi vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1- Göndergesel (Gönderici) İşlevi: Dilin, bilgiyi olduğu gibi aktarma işlevidir.Bilgi vermek amacıyla yazılmış metinlerde kullanılır. Nesnellik hakimdir.

  2- Heyecana Bağlı İşlev: Bu işlevde çoğunlukla duygular, heyecanlar, korkular, sevinç ve üzüntüler dile getirilir. Bu işlev, göndericinin kendi iletisine karşı tutum ve davranışını belirtir. Öznellik hakimdir.

  3- Alıcıyı Harekete Geçirme İşlevi: İleti alıcıyı harekete geçirmek üzere düzenlenmiştir. Alıcıyı harekete geçirme işlevinde ileti, bir çeşit çağrı işlevi görür.

  4- Kanalı Kontrol İşlevi: Bir ileti, kanalın iletiyi iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla düzenlenmişse dil, kanalı kontrol işlevinde kullanılmıştır. Bu işlev gönderici ile alıcı arasında iletişimin kurulmasını, sürdürülmesini ya da kesilmesini sağlar.

  5- Dil Ötesi İşlevi: Dilin dil ötesi işlevinde iletiler, dili açıklamak, dille ilgili bilgi vermek için düzenlenir. Bir ileti dille ilgili bilgi vermek üzere düzenlenmişse o iletide dil, dil ötesi işlevde kullanılmıştır. Genellikle bilimsel metinlerde ve öğretmen amaçlı konuşmalarda kullanılır.

  6- Şiirsel (Sanatsal) İşlev: Dil bu işlevde kullanıldığında iletinin iletmek istediği husus, iletinin kendisindedir. Bu durumda ileti, kendi dışında herhangi bir şeyi ifade etmez, yansıtmaz. Obje iletinin kendisidir.
   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2013