Dinimizde Yasaklanan Batıl İnançlar Nelerdir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Dinimizde Yasaklanan Batıl İnançlar Nelerdir

  Halk arasında geçmişten günümüze gelen ve kaynağı belli olmayan bazı boş inançlar yaşamaktadır. Bu boş inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir. Batıl inançlara inanmak gereğini uygulamak dinimize göre yasaktır. Batıl inançları üç grupta inceleyebiliriz.

  A. Ruh Çağırma
  İnsan kendisine canlılık kazandıran ruh ve ona mekan olan beden olmak üzere iki unsurdan meydana gelir. Ruh duyular ötesi aleme ilişkin bir gerçektir. Kur’anı Kerim ruhun varlığını haber vermekte ve insanlara onun hakkında az bilgi verildiği ifade edilmektedir. İslam inancına göre ruh sonradan anne karnındaki çocuğa verilir. Bunun için insan öldüğü vakit ruh ile ceset birbirinden ayrılır fakat ruh yok olmaz. Bir başka aleme yani ruhlar alemine yükselir. Peygamberimiz meleklerin iyi ruhları selamladıklarını alemlerin Rabbi’nin huzuruna getirildiklerini inançsızların ruhlarının da büyük bir azap içerisinde olduklarını haber vermiştir.

  B. Falcılık
  Falcılık denince çeşitli tekniklerle gelecekten ve bilinmeyenden haber verme gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarma sanatı kastedilir. Bir başka kullanılan terim de gelecekte meydana gelecek olayları bildiğini iddia etme gizli ve görünmeyen alemden haber verme anlamına gelen kehanettir. Kur’an da; “Ey İman edenler! içki kumar dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz” (Maide 90) buyurulmuştur.

  C. Sihir ve Büyü
  Gaybdan haber verme iddiası fal ve kehanet türü faaliyetlerin en ağırı sihir ve büyüdür. Arapça sihir kelimesiyle ifade edilen büyü doğa kanunlarına aykırı olaylar ortaya koyma ve insanları yanıltma sanatının adıdır.
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2014