Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Diş beyazlatmada günümüzde iki ayrı yöntem kullanılır. Birinci yöntem diş hekimi tarafından yapılan ofis tipi veya lazer beyazlatma yöntemidir. İkinci yöntem de yine hekim tarafından yapılan ev tipi beyazlatma yöntemidir. Ofis tipi beyazlatma yönteminde amaç kısa bir sürede 1 saat veya 45 dakika gibi kısa bir sürede dişleri daha beyaz hale getirmektir. Ev tipinde ise 4 veya 5 uygulama sonuncunda kişinin yapacağı uygulama sonucunda diş beyazlatma yöntemidir. Ofis tipinde önemli olan konu vakit darlığı olan bireylerde uygulanıyor. Aslında ofis tipi beyazlatma ile ev tipi beyazlatma arasında beyazlatma farkı yok. Yani ofis tipi beyazlatma daha iyi beyazlatıyor anlamına gelmiyor. Ofis tipi beyazlatma daha seri olduğu için kişiler tarafından tercih konusu.

  Dişin üzerine özel malzemeler uygulanacak ekip tarafından ve özel malzemeler bir ışın kaynağı ile aktife edilerek dişler 1 saat sonra daha beyaz hale geliyor.

  Ev tipi beyazlatma hekimin hastadan alacağı özel bir ölçü neticesinde elde edilen özel plaklar ile yapılır. Bu plaklar dişlere tam oturan, diş etine basmayan plaklardır ve diş hekiminin önerdiği sistemle beraber kombine edilerek uygulanır.Bunlar değişik farklı sistemler olabilir hekimin verdiği günde birkaç saat uygulanarak ya da gece uyku esnasında uygulanan yöntemler olabilir. Buna hekim hastanın diş tipine göre karar verir.

  Diş beyazlatmada önemli bir nokta da, diş beyazlatmayı diş hekiminin yapması gerektiği ve diş hekimi kullandığı diş beyazlatma ajanının Amerikan ve Türk diş hekimliği birliği onaylı bir ürün olması gerekir. Böylece dişe zarar gelmez..Kişilerin eczanelerden marketlerden aldığı, kendisinin uyguladığı ürünler zamanla dişlere zarar verebilmektedir.
   
  Son düzenleme: 3 Temmuz 2013