Dişlerimiz Olmasaydı Neler Olurdu

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Dişlerimiz Olmasaydı ne olurdu

  Dişler, sindirim sisteminin başında besinlerin ufalanıp parçalanmasına, koparılmasına yardım eder. Seslerin doğru bir şekilde çıkmasını ve konuşabilmemizi sağlarlar. Estetik olarak da yüzümüzle kusursuz bir bütünlük içindedir.

  Konuşma, iletişimdeki en önemli unsurdur. Düzgün konuşmada dişlerin önemli rolleri vardır. Ayrıca dişler, özellikle bazı sesleri çıkarmamızı sağlar. Örneğin üst dişlerimiz olmasaydı “de” ve “te” seslerini asla düzgün bir şekilde çıkaramazdık. Ya da kesici dişler olmasaydı, yiyecekleri kesip koparamazdık.

  Yemek yediğimizde ağzımıza attığımız lokma kesici dişlerin arasına girer. Ağız kapatılınca, üst dişler alt dişlerin üzerine gelir ve bir makas gibi hareket eder böylece yiyecekleri rahatlıkla koparır.

  Tüm bunlara göre, özetle düşünürsek; dişlerimizi belirli bir para karşılığında satar mıyız? Örneğin, ağzınızda hiç diş kalmayacak dense, bunun için ne kadar bir ücrete razı olurdunuz? Elbette hiç kimse bu konuyu ciddi şekilde düşünmeyecektir.

  İnsanların uzun uğraşlar sonucunda elde ettikleri teknik imkanlarla ürettikleri yapma dişler, Allah’ın yaratması yanında kıyasa dahi değer değildirler. Yüce Allah, insanı kusursuzca yaratmıştır ve insana kendi ihtiyacı için elde edemeyeceği güzellikteki dişlerini de var etmiştir.

  O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşir Suresi, 24)