Dmoz kaydı nasıl yapılır?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Dmoz kaydı nasıl yapılır, dmoz kaydı nedir? Dmoz kaydı yap

  Dmoz.org, Google, Yahoo ve Bing dahil bir çok büyük arama motorunun içeriğine itibar ettiği bir web kategorisidir.Dünyada gönüllü editörler tarafından siteler gerekli kategoriler altına alınır site sahiplerince gönderilen linkler incelenir, onaylanır ya da onaylanmaz. Dmoz, diğer bir adıyla açık dizin projesine siz de katkıda bulunmak için bilgi sahibi olduğunuz bir kategori seçip editör olmak için başvurabilirsiniz. Sitenizin Dmoz'da listelenmesini sağlayabilirsiniz.Dmoz açılımı The Open Directory Project demektir

  Dmoz Nasıl kayıt yapılır? Sitemi Dmoz'a Nasıl Gönderecebilirim?

  Dmoz'a kaydetmek istediğiniz siteniz için öncelikle kategori seçmelisiniz. Örneğin Mobil cihazlar için oyunlar sunan bir siteniz var, bu siteyi Top: World: Türkçe: İnternet kategorisi altına gönderirseniz kabul edilmez, silinirya da en gerekli olduğu dizine gönderilir ama kayıt olma süreniz uzar. Sizin mobil oyun sitenizi Top: World: Türkçe: Bilgisayar: Mobil Bilişim altındaki oyunlar dizinine göndermeniz en mantıklı seçim olacaktır. İngilizce siteleri Türkçe dizini altına değil, ana dizindeki gerekli kategori altına gönderin. Türkiye'deki illerin İngilizce tanıtımları veya otel turizm siteleri için genllikle Top: Regional: Middle East: Turkey kategorisi tavsiye edilir.

  Dmoz'a kayıtta dikkat edilecekler;

  En mantıklı dizini seçtikten sonra yapmanız gereken o dizine girip üst sağ kısımdaki "adres öner" linkine tıklamak. Şimdi tek tek Dmoz kayıt sayfasındaki doldurmanız gereken yerleri inceleyelim.

  Site'nin Adresi: Buraya sitenizin http:// ile başlayan adresini yazıyoruz. Siteniz eğer çok dilli ise Türkçe altında olduğumuz için tam Türkçe anasayfanın adresini vermeniz doğru olacaktır örneğin http//www.domainadiniz.com/tr

  Sitenin Başlığı
  Arama motorlarında çıkmasını istediğiniz başlığını örnek arama motoru bilgi sitemiz için sadece "arama motoru" kelimelerini kullanmak veya "Türkiye'nin arama motoru" başlığını kullanmak. Bizim için en doğru başlık "Arama Motoru Bilgi" olacaktır. Yani sitenizin resmi ismi ne ise onu tercih etmelisiniz. Başlığınızın sadece ilk harflerin büyük yazın "Arama Motoru Bilgi" gibi. Kesinlikle tamamı büyük harfler kullanmayın, "DMOZ KAYIT" gibi.

  Site Açıklaması
  Noktalama işaretlerine dikkat edin, sadece büyük harf kullanmayın, Html kullanmayın, başlıktaki gibi her sözcüğün ilk harfini büyük yapmayın. Sitenin adını başlığını açıklama içine yeniden yazmayın. Bunların yanında en önemlisi sitenizin reklamını abartılı sözlerle yapmayın örneğin "Türkiye'nin mobil bilişim merkezi" "acayip site" "süper site" gibi..Arama motoru bilgi sitesi için örnek açıklama "Arama motorları ile ilgili makaleler ve önemli ipuçları." olabilir.

  Sitenizi optimize ettiğiniz kelimeler ile başlamanız önerilir, fakat mutlaka dikkat edin, anlam bozukluğu anlam düşüklüğü olmasın. Sitenizi kayıt etmek istediğiniz kategorideki diğer açıklamaları dikkatlice inceleyin daha önce kabul edilmiş bu siteleri inceleyebilirsiniz.

  Son olarak E-posta Adresinizi yazın.