Dna Sarmalı Hakkında Bilgi Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Dna Sarmalı

  DNA sarmalı, genetik özellikler hücrelerdeki çekirdeğin içinde bulunan kromozomlarda taşınır. DNA ve proteinler de birleşerek kromozomları oluşturur. DNA, hücrenin ana yönetici molekülü gibidir. Solunum, beslenme ve üreme gibi canlılık faaliyetlerini yönetir. DNA modelinde kalıtsal özelliklere etki eden yapı taşları bulunur. Bu yapılar ise genlerdir ve kalıtsal bilgiler genler aracılığıyla taşınır. Nükleotidler DNA' nın temel yapı taşlarıdır. Bir nükleotidin yapısında; fosfat, şeker ve organik baz bulunurken, organik bazlar; adenin, timin, sitozin ve guanindir.

  DNA sarmalı, DNA' da nükleotidler bir iplik oluşturacak şekilde birleşirler. Bu iplikte her zaman adenin timin ile, sitozin ise guanin nükleotidi ile birbirlerine bağlıdır. DNA, iki iplikten veya zincirden oluşur. Birbirlerinin etrafında dolanan bu iplikler, DNA 'nın kıvrılmış bir merdiven gibi görünmesini sağlar. DNA' da guanin nüleotidi ile sitozin nükleotidi arasında 3 adet hidrojen bağı bulunur. Hidrojen bağları ile bağlanmış bu yapıya ikili sarmal denir. Bu iki zincirin birleşimiyle de DNA meydana gelir.
  Eğer tüm hücrelerdeki DNA zincirleri uç uca eklenebilseydi, bu Aya 6000 kez gidip gelecek uzunluğa denk gelirdi. Aynı zamanda da tek bir hücredeki DNA açılırsa 2 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Ancak hücre çekirdeklerinde 0,09 mm boyutunda sarılmış biçimde bulunmaktadırlar.

  DNA sarmalı, ile ilgili 2009 yılında bilim insanlarını şaşkına çeviren bir olay meydana geldi. İngiltere' nin Warks bölgesinde Alfie Clamp adında bir bebek, görme engelli ve ciddi sağlık sorunlarıyla birlikte doğdu. Doktorlar birçok farklı testler uygulayarak sorunları tespit etmeye çalıştılar ama başaramadılar. Peki ama Alfie adlı minik bebeğin sorunlarının ana kaynağı neydi?
  Alfie büyüdükçe kasları o kadar zayıfladı ki, kendi etrafında bile dönemez oldu. Doktorlar sorunları kontrol altında tutmak için sürekli ilaç tedavisi uygulamaya başladı.
  Uzun araştırmalar sonucunda doktorlar ve bilim adamlari 6 haftalık çocuğun 7. kromozomunun normalde tüm DNA' larda olduğu gibi 2 sarmallı değil, 3 sarmallı olduğunu keşfettiler. Herkes şaşkındı. Çünkü, tıp literatüründe bu sorunun herhangi bir adı ve açıklaması bulunmuyor.
  Alfie' nin durumunun DNA'nın sarmal yapısının bozulmasına bağlı olarak bir çeşit mutasyondan kaynaklandığı düşünülüyor. Bir DNA' nın sarmal yapısının değişmesi demek, çok büyük sorunları beraberinde getiriyor demektir. Ama ne yazık ki küçük Alfie bu konudaki tek örnek ve bu durumun herhangi bir açıklaması bulunmamaktaydı.