Doğada karbondioksit salınımı

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Doğada karbondioksit salınımı ve önemi

  Orman alanları başta karbondioksit abzorbsiyonu başta olmak üzere, kentsel ısı şartlarının dengede kalmasını sağlayabilmektedir. Aynı şekilde su havzalarını da gerek karbondioksit emisyonu gerekse sert iklim koşullarının ılımlaştırılması açısından önemi fazladır. Yoğun kentleşme, karbondioksit salınımını büyük ölçüde arttırmaktadır. Özellikle merkezi bölgelerde yoğunlaşan dev yapılanmalar sonucunda, ulaşım araçları artmakta, gerek ulaşım araçlarının ürettiği karbondioksit emisyonu, gerekse ısıtma ve soğutmada kullanılan yakıtların gaz emisyonları artmaktadır. Kentlerde orman alanlarında yapılan büyük tahribatlar, karbondioksit absorbsiyonu yapan bu kıymetli bölgelerin kaybına neden olmaktadır.

  Bilimsel araştırmalara göre, bitkilerin fotosentez yoluyla karbondioksit gazını bünyesine hapseder ve kimyasal tepkimelerle organik maddelere dönüştürerek tutulmasını sağlar. Ormanlar ise bitki türleri arasında karbondioksit tüketimini büyük oranda gerçekleştiren bitki topluluklarıdır. Bu sebeple, sera gazı salınımının canlı ve cansız varlıklar üzerindeki tahrip edici etkisinin geciktirilmesinde ormanlaştırma faaliyetlerinin en etkin yöntemlerden biri olduğu bilim adamlarınca üzerinde uzlaşılan bir saptamadır. Özetle, ormanlaştırma, bir yandan karbon salınımının azaltılmasında etkin yöntemlerden biri olarak belirginleşirken, doğanın değişen dengesini yeniden sistematize edecek en etkili mücadele aracı olarak değer kazanmaktadır.

  Dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanları, yılda ortalama 2 milyar ton karbondioksit emerken, şimdi 3 milyar ton kabrondioksit salıyor. Bunun atmosfere etkisi ise çok büyük.

  Amazon’daki yağmur ormanlarında 2005 yılında yaşanan kuraklık sonucu, atmosfere Avrupa ve Japonya’nın bir yılda saldığından daha fazla sera etkisi gazlarının salındığı araştırılmış.

  68 bilim adamının yürüttüğü uluslararası çalışmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, eğer dünya iklimi daha da kurak hale gelirse, Afrika’dan, Latin Amerika’ya yağmur ormanlarının küresel ısınmayı hızlandırabileceği sonucu çıkmış.

  Bitkiler büyürken, ısıyı kendinde toplayan karbondioksiti emiyor, kuruyup çürüdüklerinde ise karbondioksit salıyor.

  Uzmanlar Amazon ormanlarının 1980′den bu yana yılda ortalama 2 milyar ton karbondioksit emdiğini, ancak 2005 kuraklığında 3 milyar ton kabrondioksit saldığını hesapladı. Kuraklık sonucu oluşan karbondioksit salınımı ağaçları öldürdü ve bitkilerin büyümesini yavaşlattı.

  Dünyadaki tüm ormanların, tüm insanlık için önemlidir, biz farkında olmasak bile, yaşadığımız ülkelerin çok uzağındaki ormanlar hayatımızı etkiliyor. Dünya ikliminin oluşmasında dünyamızın büyük ormanlarının önemli rolü var. Dolayısıyla ormanların yangınlar ve insanlar tarafından yok edilmesi, iklim açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar sadece yok edilen ormanların bulunduğu ülke ile sınırlı kalmıyor. Tüm dünyayı etkiliyor. Ormanlarla iklim ve geleceğimiz arasındaki bağı iyi anlamalı ve ormanları koruyup geliştirmek için bilinçli çaba harcamalıyız.