Doğadaki Değişiklikler Evrimi Nasıl Etkiler?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Geçmişten günümüze kadar çok sayıda canlı türünün nesli tükenmiştir. Bilim insanları gelecek birkaç yüzyıl içinde, iklimsel değişiklikler sonucu doğadaki çeşitliliğin daha önce hiç görülmediği kadar hızlı bir şekilde kaybolacağını söylemektedir. Bu değişimin evrim süreci üzerindeki etkileri neler olabilir?
  Doğa var olduğu günden bu yana sürekli bir değişim içindedir. Ancak bu değişim oldukça yavaştır. Milyonlarca yıl içinde meydana gelen değişimlerden dolayı dinozorlar, mamutlar gibi bazı canlıların soyu tükense de bu tükenişe neden olan değişim, canlılığı tehlikeye sokacak kadar hızlı değildi. Ancak günümüzde doğal dengeler hızla değişmektedir. Bu değişimin ve buna bağlı olarak birçok türün ortadan kalkmasının en büyük nedenlerinden birisi kuşkusuz insanlığın gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerdir. İnsanlar çevreyi hızla değiştirme gücüne sahiptir. Bundan dolayı birçok tür artık yaşam ortamı bulamamaktadır.

  Günümüzde küresel ısınmayla birlikte iklim değişiklikleri görülmektedir. Bu değişiklikler, geçmişteki değişikliklerden çok hızlı seyretmektedir. Bu hızlı değişime bazı türler uyum gösterebilse de şimdiden pek çok türün dağılım alanlarını değiştireceği ya da türlerin çoğunun yok olacağı yönünde kanıtlar vardır. Bu durumun, dirençli bazı istilacı türlerin ortaya çıkmasına da neden olabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca hastalık etkeni bakteriler, virüsler ve istilacı böceklerde insanlık açısından zararlı olabilecek değişiklikler ortaya çıkabilecektir. İnsan aktiviteleri sonucu hızla değişen ekolojik koşullar nedeniyle geçmişte birçok tür yok olduğu gibi, gelecekte de şu an yaşayan bazı türlerin çoğu yok olacaktır. Örneğin bazı bilim insanlarına göre çevrenin hızla tahrip edilmesi ve iklimsel değişikliklerden dolayı, gelecek elli yıl içinde türlerin %18-35'i yok olacaktır. Türlerin bir kısmı ise ortam şartlarına yeni adaptasyonlar kazanarak yaşamını sürdürecektir.
  Ancak bu yok oluş nedeni ile kopan yaşam halkalarının yerini neyin dolduracağı ve dengenin nasıl kurulacağı endişe vericidir. Milyarlarca yılın mirası olan doğayı ve canlı türlerini korumak insanlığın en büyük görevidir.