Doğadan yararlanarak nasıl yönümüzü buluruz

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  doğadan yararlanılarak yönümüzü nasıl buluruz

  Taşlarda ve ağaçlardaki yosunlara bakarak yön bulma yöntemi

  Rüzgarlar daha çok kuzeyden eserler. Yağmur, yağarken esen rüzgarın etkisiyle yan (kuzeyden) yağar. Yosunlar, taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur.
  Ayrıca kar yağdığı zamanlarda telefon direklerinin kuzey tarafları her zaman karlıdır.

  Karınca yuvaları ile yön bulma yöntemi
  Karıncalar yuvalarının girişine toprak yığarlar. Bu toprakları yuvanın kuzeyine yığarlar. Bunun amacı yuvayı rüzgar ve yağmurdan korumaktır. Çünkü kuzey yarım kürede rüzgar kuzeyden eser.

  Ağaç gövdesine göre yön bulma yöntemi
  Ağaçlar, güneşten yararlanmak için güneye doğru dönme hareketi yaptıklarından kuzey taraftaki büyüme çizgileri sık aralıklı, güneydeki büyüme çizgileri ise daha seyrek (geniş) aralıklıdır. Böyle bir ormanda kesilmiş bir ağacın yerde kalan bölümü incelenerek yönümüzü bulabiliriz.

  Doğal bitki örtüsünü gözlemleyerek yön bulma yöntemi
  Bulunduğumuz çevredeki doğal bitki örtüsünü iyice gözlemleriz. Ağaç ve bitkiler bitkiler bir çok faktöre bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler. Bulunduğu coğrafi bölge bitkilerin yetişmesini doğrudan etkiler. (Vadi içinde mi, deniz kenarında mı, yamaçta mı vb.) Ülkemizde rüzgar ile birlikte yağışlar genel olarak kuzeyden gelir. Bu durum bitkilerin büyümesinde de etkili olur. Ağaç ve bitkilerin genel olarak dal ve yaprakları güney yönünde yoğunlaşır ve güney yönüne doğru eğilirler. Dikkatli bir gözlemle kabaca yönümüzü bulabiliriz.