Doğal Kaynak Nedir? Kısaca

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Su, doğal kaynakların başında gelir. Suyun olduğu yerde hayat vardır ve su olmadan yaşamak mümkün değildir. Ülkemiz, su vb. doğal kaynaklar açısından oldukça zengindir.Bütün tüketim maddeleri doğal kaynaklardan veya doğal maddelerin yapısı değiştirilerek elde edilmektedir. Doğal kaynaklar kendiliğinden ve çok uzun süren bir zaman içerisinde oluşur.
  Doğal kaynaklarımızdan olan toprak, sıvı ve katı atıklarla kirletilmesi sonucunda özelliğini kaybederek verimliliğini yitirir ve bitkiler yetişemez. Bu durumdan da hem hayvanlar hem de insanlar zarar görür.
  Toprakta olduğu gibi deniz, göl ve akarsuların da atıkmaddeler tarafından kirletilmesi sonucunda burada yaşayan canlılar zarar görür.
  Yaşamlarını sürdürebilmeleri için bitki ve hayvanlara bağımlı olan insanlar da bu durumdan olumsuz olarak etkilenir.
  İnsanların içmek için kullandıkları su kaynakları azalır veya yok olur.
  Doğal enerji kaynaklarımız olan petrol, kömür ve doğal gazın aşırı kullanılması bu kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesine neden olmaktadır. Tıpkı bunun gibi doğal kaynaklarımızdan olan madenlerimiz de kullanımdan dolayı gün geçtikçe azalmaktadır.
  Günlük hayatta kullanılan pek çok tüketim maddesi yapay olarak elde edilebilse de doğadakinin yerini tutmaz. Örneğin arıların yaptığı petekle yapay olarak balmumundan yapılan peteği düşününüz. İkisi arasında hem besin değeri hem de lezzet bakımından farklılık vardır.
  Doğal olan maddeler çok uzun zaman diliminde oluştukları için ve doğada kendiliğinden var olduğundan bunları bizim üretmemiz, yerine yenisini koymamız mümkün değildir. Bu yüzden doğal kaynaklar sınırlıdır. Unutmayalım! İnsan olarak ilk görevimiz yaşamımız için gerekli olan doğal kaynakları bilinçli kullanmaktır. Su, yakıt, besin maddeleri ve ağaçlar gibi doğal kaynakları israf etmemeliyiz.