Doğal Seçilim Nedir Ve Örnekleri Nelerdir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Doğal Seçilim

  Doğal seçilim, dış çevreye uyum sağlama konusunda daha elverişli özelliklere sahip olan organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer organizmalara oranla yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olmasıdır. Bunun sonucunda bu organizmalar genlerini yeni kuşaklara aktarabilir. Tüm bu olayların gerçekleşmesini sağlayan mekanizmaya doğal seçilim adı verilir. Dış ortama uyum sağlama konusunda sorun yaşayan organizmalar ise böylece organizma popülasyonundan ayrılmış olur. Böylece sonraki kuşaklara aktarılması da önlemiş olur.

  Doğal seçilim bir öngörüye sahip değildir. Sadece organizmaların çevrelerine uyum sağlamalarına olanak sağlar. Bir organizma içinde bulunduğu evriminin her aşamasında var olan çevresine uyum sağlar. Çevre değiştikçe yeni özellikler seçilebilir. Popülasyonlarda yaşanan büyük değişiklikler üst üste binmiş doğal seçilimin bir sonucudur. Bu değişiklikler populasyona mutasyon sebebiyle yoluyla girer. Doğal seçilimin bilinen en yaygın özelliği mutasyon yoluyla ortaya çıkan uyumsuz gendeki çeşitliliğin yok edilmesidir. Farklı bir değişle, doğal seçilim genellikle mutasyona uğramış yeni genlerin sıklığının artmasını engeller. Bu durum ünlü evrimci George Williams tarafından “Evrim doğal seçilime rağmen devam etmektedir.” sözünün söylenmesine sebep olmuştur.

  Doğal seçilim tıp dilinde doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon gibi diğer isimleriyle de kullanılır. Doğal seçilimde bir genetiğin nasıl hareket ettiği çeşitliliğin korunabilir veya azaltılabilir olmasını sağlar. Seçilim mutasyona uğramış zararlı genleri ayıklamak için harekete geçtiğinde veya bu geni sabitlemeye çalıştığında bile genetik çeşitlilik tüketilir. Fakat farklı mutasyonik organizmalardan oluşan gen çiftleri önceki aynı mutasyonik organizmalardan oluşan gen çiftlerinden daha uygun olduğu için, seçilim genetik çeşitliliğin korunmasına sebep olur. Doğal seçilimde her organizma üreme başarısı konusunda kendi türündeki diğer organizmalar ile yarışır. Bencil eylemi korur fakat fedakar eylemin çoğalma başarısını arttırmaz. Üreme konusunda fedakar olmayanlar fedakarlığın getireceği bedeli ödeyemeyeceği için fedakar olanlar popülasyondan kaybolacaktır. Yardımlaşmak veya başka organizmalara yardım etmek hayvanlar için genellikle bencil bir stratejidir. Doğal seçilimin bu durumunu açıklayan en güzel örnek yarasalarda görülen kan paylaşımıdır. Kan bulabilecek kadar şanslı olan yarasalar genellikle başarısız olan yarasalara topladıkları kanın bir kısmını ağzına kusmak suretiyle paylaşır. Çok yakın akraba organizmalar arası yardımlaşma fedakarca olabilir.

  Doğal seçilim sağlıklı, nitelikli genlerin sağlığını arttıracak özellikleri ve davranışları korur. Bu organizmalar bir çok benzer mutasyonik gen paylaşırlar. Genin yarısının anneden yarısının babadan gelen türlerde kardeşlerin genlerinin en az yarısı ortaktır. bu durum ebeveynlerin akraba olduğu durumlarda daha da yüksektir. Sonuç olarak yakın akrabalara yardım etmek, organizmanın kendi mutasyonik gen havuzunda daha mükemmel temsil etmesini sağlar. Akrabalara yardım ederek sağlanılan fayda, bahsi geçen organizmaların üremeyi tamamen bırakıp sadece akrabalarının üremesine yardımcı olmasıdır.

  Doğal Seçilim Örnekleri

  Popülasyondaki organizmaların özelliklerde çeşitlilik vardır. Örnek olarak bazı böceklerin yeşil bazı böceklerin ise kahverengi olması verilebilir. Çevre popülasyondaki organizmaların sınırsız bir şekilde gelişimini destekleyemeyeceği için bu organizmalarda ayrımlı üreme vardır. Organizmalar üreme potansiyellerinin tümünü kullanamaz. Örnek olarak bir önceki örnekteki yeşil ve kahverengi böceklerden destek alınabilir. Yeşil böceklerin kuşlar tarafından yenme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle yeşil renkteki böceklerin üremek için hayatta kalma olasılıkları kahverengi böceklere göre daha düşüktür. Popülasyondaki organizmalarda var olan kalıtım özelliği sebebiyle kahverengi böceklerin yeşil değil kahverengi yavruları olur. Çünkü genler nesilden nesile aktarılır. Sonuç olarak kahverengi böceğin daha fazla yavru yapmasına imkan tanıyan kahverengi renk daha avantajlı konuma geçecektir. Bu özellik popülasyon içindeki organizmalarda giderek yaygınlık kazanacaktır. Bu süreç aynı hızda devam ederse popülasyondaki tüm organizmalar sonunda kahverengi olur.

  Yaşadıkları ortama uyum sağlama konusunda daha başarılı olan organizmaların hayatta kalabilmesi, ergenliğe ulaşması ve üreme olanakları sebebiyle daha avantajlıdır. Farklı bir örnek verilmesi gerekirse aslan ve ceylanlardan destek alınabilir. Aslanlar hayatlarına devam etmek için güçsüz ve yavaş kalan ceylanları yemek durumundadır. Bu yüzden hızlı ceylanlar genlerini devam ettirebilmek için şanslı konuma geçerek çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilecektir. Aslanlara bakılınca onlar için de durum aynıdır. Hızlı koşamayan ve avını yakalayamayan aslan aç kalacaktır. Bu süreç aynı şekilde ilerlerse aslanların ölümüyle bile sonuçlanabilir. Sadece hızlı olan aslanlar çiftleşebilecek ve genlerini nesillere aktarabilecektir. Aynı zamanda hızını artıran aslanın karşısında ceylanın da hızını artırması gerekecektir. Bu şekilde her iki tür de hızlanacaktır.