Doğanın insan yaşamına etkileri nelerdir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Chanyeol tarafından 2 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Doğanın insan yaşamına etkileri nelerdir?

  İnsanlar, en çok ihtiyaç duyduğu bitkileri yetiştirmek için doğal bitki örtüsünü yok etmişlerdir. Zamanla daha çok verim elde etmek için su kanalları yaparak tarım alanlarını sulamaya başlamışlardır. Hayvanları evcilleştirdikten sonra bunları beslemek için uygun bitki örtüsünün bulunduğu alanlardan yararlanmışlardır.
  İnsanlar, iklimin olumsuz koşullarından, vahşi hayvanlar ve diğer topluluklardan korunmak için barınmaya ihtiyaç duymuşlardır. Bu gereksinimleri için doğadaki taş, toprak, ağaç ve saz gibi doğal malzemelerden yararlanmışlardır. Yerleşim biriminin yer seçiminde de iklim, yer şekillerinin tarıma elverişliliği ile su kaynaklarını göz önünde bulundurmuşlardır.
  Doğal çevre insan faaliyetlerinin türünü de belirleyebilmektedir. Örneğin petrol, demir, kömür, krom ve bakır çıkarma etkinliği yanlızca bu kaynakların bulunduğu yerlerle sınırlıdır, İnsanlar doğadaki bu yer altı kaynaklarını çıkarırken, yer kabuğunda büyük boşluklar oluşturmakta ve doğal yaşam ortamına zarar vermektedirler.
  İnsanların turizm etkinliği ise daha çok iklim ve yer şekillerinin elverişli olduğu alanlarda gelişmektedir, İnsan bu etkinliklerde bulunurken aynı zamanda yerleşim birimleri kurarak, çevreyi kirleterek bu doğal ortamda değişiklikler gerçekleştirmektedir.
  Ulaşım faaliyeti birinci derecede yer şekilleri ve iklimin kontrolünde gerçekleşmektedir. Engebenin çok olduğu sis, kar, fırtına vb, olumsuz iklim koşullarının egemen olduğu alanlarda ulaşım faaliyetleri zorlaşmaktadır. Ancak insanlar teknolojinin gücünü kullanarak en zor koşulların bulunduğu yerlerde bile yollar açmaktadırlar.
  Bunlara göre doğal çevre büyük ölçüde insan faaliyetlerini etkilemekte, insanlar da bu etkinliklerde bulunurken doğal çevrede değişiklikler meydana getirmektedirler.