Doğruluk ve güvenilirliğin bir insanın başarısına etkisi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Doğruluk ve güvenilirlik insan yaşamının en önemli davranışları arasında yer almaktadır, önemli bir ahlaki değerdir. Peygamberimizin hayatını incelediğimizde doğruluk ve güvenilirlik yolunda pek çok ders çıkartmak mümkündür.

  Peygamberimiz öylesine güvenilirdi ki “Muhammed-ül Emin” yani güvenilir olarak tanınırdı. Doğruluk insanın başarısında doğrudan etki etmektedir. Hiç tanımadığınız bir insanla ticaret yapmaya kalkıştığımızı düşünelim, ticarette söz senettir lafı doğrultusunda, ticaret yapacağımız kişiye 100 adet bilgisayar parçası verdik diyelim. Ödemeyi 3 gün sonra alacağımızı farz edelim. Ancak adam 3 gün değilde 1 hafta sonra ödeme yaptı.

  Yani doğruluk kavramının dışına çıkmış oldu, bu ve bunun gibi pek çok davranışlarlar ile ticaret yapacağımız bu kişi ile artık yollarımızı ayırmış oluruz ve bir daha ürün falan satmayız. Sonuç olarak o kişi kaybetti.

  Doğruluktan ve güvenilir olmaktan asla ayrılmadığımız sürece doğru insanlar doğru işler bizi bulacaktır, ancak biran olsa bile ayrıldığımızda yanlışlıklar sinsilesinin ardı arkası kesilmeyecektir.

  Bu yüzden doğru hayatı yaşamak için doğru kişiler seçmemiz gerekmektedir.