Doğu anadolu bölgesinin fiziki özellikleri nelerdir kısaca

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Doğu anadolu bölgesinin fiziki özellikleri nelerdir

  Türkiye'nin en doğusunda yer almakta ve kapladığı alan bakımından en büyük bölgedir. Sınır bölgemiz olan Doğu Anadolu Bölgesi Gürcistan,Ermenistan,Azerbaycan ve İran ile komşudur. Bölge doğal ve beşeri özellikleri bakımından dört bölüme ayrılmaktadır .

  A) Yukarı Fırat Bölümü

  B) Yukarı - Murat Van Bölümü

  C) Erzurum - Kars Bölümü

  D) Hakkari Bölümü

  dağlar : Doğu Anadolu Bölgesi dağlık ve engebelik alanların oranı ile yükselti ortalaması bakımından Türkiye'de ilk sırada gelmektedir. Ortalama yüksekliği 2000 m civarındadır. birer volkan konisi olan dağların yüksekliği çoğu yerde 4 000 m hatta 5 000 m'yi geçmektedir.Doğu batı doğrultusunda uzanan dağlar üç sıra halinde uzanmaktadır.

  Bölgenin kuzeyinde Köse,Kop ve Allahü Ekber dağları yer alır. bölgenin orta kesimlerinde ise Orta Torosların uzantısı olan Munzur ve Karasu - Aras sıradağları yer alır. Bölgenin Güneyinde Güney Doğu Toroslar yer alır. Bölgede ayrıca birçok sönmüş volkan yer alır. Bunlardan etrafa yayılmış olan lav akıntıları ve tüfler çok geniş yer kaplar . Doğu Anadolu'nun başlıca volkanları Van Gölünün batısından başlayarak, adeta bir çizgi üzerinde sıralanmıştır. Bunların en ünlüleri Nemrut,Süphan,Tendürek ve Ağrıdır. Bunlardan Ağrı Türkiye'nin en yüksek dağıdır.