Doğum Yapma Korkusu

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 5 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tokofobi Doğum Yapma Korkusu

  Doğum korkusu paylaştıkça azalır

  Anneden kızına geçen, bilinçaltının derinliklerinde bulunan doğum yapma korkusu tokofobi, psikolojik bir rahatsızlıktır.
  Halk arasında doğum yapma korkusu tıpta ise Tokofobi diye adlandırılan bu psikolojik hastalık, yaşanılan çevrenin sosyal ve kültürel yapısı ve etkisi ile nesilden nesile taşınmaktadır.
  "Tokos" kelmesi Yunancada doğum demek,fobi sözcüğü de bildiğimiz anlamı ile tokosla birleşince, tokofobi adını oluşturuyor. Yani doğum yapma fobisi..
  [​IMG]

  Bu tür bir rahatsızlığı olan kadınlar doğum yaparken çok acı çekmekten,ölmekten korkarlar.Doktorlarına,sağlık ekibine,kendine güvenmezler,doğumda bebeğe birşey olacak korkusu had safhadadır.
  Doğuracakları bebeğe bakamayacaklarından,bu sorumluluğunu alamayacaklarından korkarlar.Bu korku kadınları kürtaj olmaya,bebeği düşürmeye çalışmaya,alkol ve uyuşturucu kullanmaya kadar sürükleyebilir.

  Tokofobisi olan kadınlar,normal doğum yapsalar dahi senelerce doğum anları peşlerini bırakmaz,o anları düşündükçe panik atak krizleri bile yaşayabilirler.

  Aslında ilk doğumunu yapacak çoğu kadın,ne ile karşılaşacağını,kasılmaların nasıl hissettireceğini bilemediği için biraz korkabilir ancak doğum yapmanın doğaya,bedenine aykırı birşey olmadığını da bilmelidir.
  Tokofobi,doğum sonrası depresyona da sebep olup,ciddi uyku bozuklukları yaratabilir.

  Tokofobi belirtleri üç seviyede kendini gösterir

  1- kadın hamile kalmadan önce doğurmakla ilgili bu korkulara sahiptir.Bu süreç çocukluk ve erişkinlik arasında yeşerir.

  2- anne travmatik veya çok uzun saatler süren bir ilk doğum geçirdiyse,düşük,ölü doğum,hamilelik sonlandırımı gibi zor durumlar yaşadıysa ikinci seviye tokofobi gelişebilir.

  3- Depresif hastalık zemininde gelişen doğum korkusudur.

  Hamile kadınlar,hiç bir tibbi gereklilik yokken sadece korktukları için ameliyatla doğum yapıyorlar Diğer türlü normal doğum,çok daha zor ve travmatik olabilir.

  Peki ne yapmalıyız? Korkularımızın önüne nasıl geçmeliyiz?

  * Doğumun bedeninde nasıl ilerlediği,fizyolojisi,psikolojisi,doğum dalgalarıyla başetme yöntemleri ile ilgili bilgilenmeliyiz. Doğuma hazırlık kursları bu konuda annelere ve eşlerine çok fayda sağlıyor.Eğer maddi durumunuz yeterli değilse,bazı doğuma hazırlık merkezlerinin düzenlediği ücretsiz nefes sınıfları,film gösterilerine katılabilirsiniz.

  * Psikolojik destek alabilirsiniz.Psikologa gitmekten utanmayın,ailenizden kimseye söylemek zorunda da değilsiniz.Psikoterapi bu korkularınızı çözebilir.

  * Eft ve hipnoz tekniklerini kullanan danışmanlarla çalışabilirsiniz.Bu yöntemlerde bilinçaltı korkularını çözebiliyor.

  * Pozitif olun.Kötü şeyleri düşünmekten vazgeçin.Bebeğinizin karnınızda sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü ve sağlıkla,kolaylıkla su gibi doğduğunu hayal edin.

  * Nefes egzersizleri ve düzenli spor bedeninizi rahatlatacaktır.Rahatlamış bir beden sizi,rahatlamış bir ruha kavuşturur.

  * Hamile kadın gören diğer doğum yapmış kadınlar,kendi doğum hikayelerini askerlik anısı gibi en acılısından anlatmaya bayılırlar,dinlemeyin,üzerinize almayın.Her kadının doğumu kendine has,unutmayın.

  * Doğumunuzda yanınızda size sürekli destek olan bilinçi kişiler olsun.Kendinize bir ebe bulun,doğum süreci boyunca yanınızda kalıp size destek olabilirler.

  * Hepsinden önemlisi kendinize,bedeninize,bebeğinize güvenin.Doğum işini siz yapacaksınız,doktorunuz değil.Doğum dalgaları ya da sancısı ya da kasılmalar,nasıl adlandırmak isterseniz başa çıkılamayan bir süreç değil.Bebeğinizi kollarınıza almanızı sağlayacak yardımcınız,onunla barışın.

  *Doğum yapmak,bedeninizin doğal bir işlevi,bunu hiçbir zaman unutmayın.