Doğumdan sonra gıda takviyesi

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Doğumdan sonra gıda takviyesi almalı mı?

  Sağlıklı bir şekilde beslendiğiniz, besleyici gıdalar aldığınız sürece, büyük ihtimalle günde 400 mikrogramlık folik asit dışında başka bir gıda takviyesi almanıza gerek kalmaz. Doğum yaptıktan sonra, doğum öncesinde aldığınız vitaminlerden kalanları bitirebilirsiniz. Ama doğum öncesinde anneye verilen vitaminlerin doğum sonrasında annenin ihtiyacından daha fazla demir içerir ve vücuda çok fazla demir girmesi zararlı olabilir.

  Sağlıklı bir emzirmenin, bu yapı taşlarına ek olarak beslenmenizde, her gün bol sıvı içtiğinizden emin olun. Çoğu anneler emzirmeye başladıklarında çok susadıklarını farkeder. Sizin susuzluğunuzu gidermenin en kolay yolu, bebeğinizi her emzirişinizden sonra bir bardak su içmenizdir.

  Emziren kadınlarda eksik olması en muhtemel besinler, temel yağlar, folik asit ve D vitaminidir. İşte sağlıklı bir emzirme için bu önemli bileşenlerle beslenmek gerekir. Genel olarak, beslenme tipinin, anne sütünün kalitesine çok az etkisi olmasına rağmen, doğrudan tükettiğiniz yağ türleri ile doğrudan ilişkilidir. Yağlar vücuda enerji sağlar, yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanımını sağlar, tokluk hissi verir, cildimizi ve saçlarımızı sağlıklı tutmamıza yardımcı olur.

  Folik asit bir bebeğin sinir sisteminin gelişimi için çok önemlidir, yani bebeğin nöral tüp bozukluğuna yakalanmasını önleyici bir anahtardır. Ayrıca bir bebeğin normal gelişiminin devamlılığını sağlar. Emziren annelerin vücutlarında yeterince folik asit depolanmadığı için , folik asitin çoğu idrar yolu ile dışarı atılır. Günde 400 mikrogramlık ek folik asit takviyesi almaları gerekmektedir. Eğer bu özel dozu bulmak sizin için zorsa, folik asit ihtiyacınızı multi vitaminlerden karşılayabilirsiniz.

  Siz yine de bu konuyu, özel ihtiyaçlarınıza ve şartlarınıza uygun bir öneride bulunacak profesyonel bir sağlık uzmanına ya da doktorunuza danışın.