Dolunay Nedir Nasıl Oluşur

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Dolunay Nasıl Oluşur

  Dolunay gerçekleşleceği zaman Ay yörüngesi ile Güneş tam karşı karşıya gelir. Bu durumda Ay, gün doğumundan gün batımına kadar, tam bir yuvarlak şekil ile bütün bir gece gökyüzünde görülür. Ay’ın her dört evrelik çevrimi, 29,5 gün‘de tamamlanır ve bu dönüşüme “kavuşum ayı” adı verilir.

  Bir başka tanım;

  Dolunay ; yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.


  Dolunay Evresi

  Dolunay, Ay’ın Güneş’e göre Dünya’nın ters tarafında kaldığı evresi. Dolunay, Ay ile Güneş’in jeosentrik zahir (ekliptik) boylamlarının farkı 180 derece olduğunda gerçekleşir. Bu durumda Ay, Dünya’ya göre Güneş ile ters noktalardadır.

  Sinodik aya göre Ay’ın aynı evreleri arasındaki zaman ortalama 29.53 gündür. Bu sebeple yeniay ile başlayan Ay takvimine göre dolunay 14 veya 15. günde gerçekleşir. Kameri ay hep tam sayılardan oluştuğu için 29 veya 30 gün sürer.