Dondurma Diyarı Kahramanmaraş'ın Doğal Güzellikleri

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kahramanmaraş Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir. Doğal güzelliklerinden başka tarihi ve kültürel değerleri ile de Dondurma diyarıdır. Tatil cenneti olan Kahramanmaraş'ın dağcılık, yayla turizmi ve kuş gözlemciliği yapılabilecek elverişli mekanlar sahiptir.Özellikle Doğa severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelen Maraş'a Sedir ve köknar ağaçları ile geyiklerin görüntüsü, farklı bir güzellik katmaktadır. Doğal olarak yetişen ağaç türleriyle Yavşan Yaylası yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih ettiği mekanlar arasındadır.
  Kentte Sağlık turizmi de önem kazanmıştır. İl sınırları içerisindeki kaplıcalar, özellikle şehir dışından gelenlerin uğrak yeri olmuştur. Ekinözü'ndeki Cela İçmeleri Türkiye'nin en büyük içmelerinden biri olarak değerlendirilir. Analizlerde böbrek ve idrar yolları gibi bir çok hastalığa faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.
  Şelaleleri, Mağaraları kampçıların en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. Gavur Gölü ise kuş meraklılarına uygun güzellikte bir mekan. Burada kuş gözlemciliği yapmak isteyenlere fırsat sunulmuştur. Kentin merkez ve çevresindeki çam ağaçlarıyla kaplı gezinti yerleri günübirlik geziler yapmak isteyenler için çok ideal.Fotoğraf çekmeyi sevenler özellikle yazın uğur böceklerinin güzellikleriyle karşılaşabilirler. Kahramanmaraş Kaleler şehri olarak da bilinir. Çünkü bölgede 23 adet kale bulunmaktadır. Bu kaleleri gezdiğinizde tarihi dokuları rahatlıkla görebilirsiniz.
  Turistlerin ziyaret ettiğii yerlerden biri de Eshab-ı Kehf külliyesidir. Afşin'de yer alan Eshab-ı Kehf külliyesi inanç turizmi açısından önemli potansiyele sahiptir.

  Kahramanmaraş, Türkiye'nin önemli su kaynaklarına sahiptir. Barajları da dikkat çeken Maraş'ın merkezine yakın Sır, Kılavuzlu ile Menzelet barajları su sporları için uygun niteliktedir. Çam ağaçlarının çevirdiği Menzelet barajında mavi ve yeşilin tonlarını birarada görmek mümkün.