Dünyadaki Dillerin oluşumu hakkında bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ceren tarafından 5 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  İnsanların iletişim kurmaları yönünde büyük bir etken olan dilin bunun dışında asırlar önceki kültürün nesilden nesle aktarılıp kültürün devam etmesini sağlayan önemli bir yapı özelliğine sahiptir. Anlaşma, uzlaşma ve toplum içinde yaşayabilmek için ortak bir iletişim aracının olması şarttır. İnsanları diğer canlılardan ayıran dil gibi önemli bir işlev sayesinde iletişimi mümkün kılmaktadır.
  Dilin oluşumu ile ilgili bilim adamları tarafından kesin bir yargıya varılamamıştır. Bir kaç teori üzerinde duran bilim adamları dilin ortaya çıkış ihtimali üzerinde durarak açıklamaya çalışmışlardır buna göre;

  1- İLAHİ KAYNAK: Bu teoriye göre Allah, insanı yarattığı zaman dili öğrettiğine inanılır. Dili ve dilin bu özelliğini veren Allah Adem’in kullanması için ona doğuştan bu özelliği kazandırdığı tüm dinler hemfikirdir. Sadece konuşmak değil Hazreti Adem’e tüm diller öğretildiğine inanılır.

  2- FİZİKSEL UYGUNLUK: Bu teoriye göre insan ağzının konuşmaya yatkın bir biçimde yaratıldığı için konuşmaya başladığına inanılır. Dudak kasları, dişlerin dikey oluşu, dilin esnekliği ağzın çabuk kapatılıp açılabilmesi gibi özellikler dilin oluşumu için kaçınılmaz etkenlerdir.

  3-DOĞAL SES KAYNAĞI: Doğal olarak ortaya çıkmış bir dil teorisi olduğuna inanan bilim adamları, doğadaki olayların yansıması sonucu çıkan sesleri taklit ederek ya da çalışma veya ağrı, zorlanma gibi durumlarda istemsiz çıkardıkları seslerden olayı kelimelerin üretildiğine inanılır. Örneğin bombanın patlaması “bom” yankı sonucu oluşmuştur.

  4- SÖZLERİN VE JESTLERİN BİRLEŞİMİ Bu araştırmaya göre insanların davranışlarından jestlerinden yansıyan hareketlerin zamanla dil ile bütünleşerek kelimelerin ortaya çıktığına inanılır. Mesela, sinir anında “hom, hom” diye çıkan seslerden zamanla homurdanmak kelimesinin çıkması, hoşnut olmadığımız durumda püf, püf yapmak üflemek ya da güle güle dediğimizde el sallamamız buna örnek gösterilebilir.