Dünyamızı oluşturan katmanlar nelerdir kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Demir tarafından 4 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  dünyamızın katmanları nelerdir kısaca

  Dünya bilim insanları tarafından araştırmalar için katmanlara ayrılmışlardır. Bunlar yeryüzünü oluşturan taş küre, su bulunan yerlerin ismi olan su küre, yer kürenin ismi olan oksijenin bulunduğu hava küre, yer kabuğun altı olup sıcaklık derecesi binlerce dereceyle ölçülen ateş küre ve sonra olarak dünyamızın merkezi olan sıcaklığı on binlerce dereceye kadar yükselen ateş küre olmaktadır.
  Taş Küre
  Kayaçların bir araya gelmesi ile birlikte karaları oluşturdu. İlk tarihlerine baktığımız zaman magmanın zaman içersinde soğuyarak rüzgar ve yağmurun etkisiyle birlikte toprak haline gelmesiyle oluştu. Mineraller kayaçların içersinde bulunan doğal maddeler olmaktadır.
  Su Küre
  Yeryüzünde bulunan her su birikintisinin ismidir sular günümüzde dünyamızın dörtte üçünü kaplamaktadır.
  Hava Küre
  Atmosfer yani havanın olduğu her yer hava küreye dahi olmaktadır. Dünya ile birlikte döner atmosferin içinde %78 azot, %21 oksijen, %1 karbondioksit bulunmaktadır.
  Ateş Küre
  Yer kabuğunun altı olmaktadır erimiş madenlerin çok sıkışmış gaz buhardan oluşmaktadır. Burada eriyen madenler “magma” olarak bilinir. Volkanik dağlardan çıkan lavlar magma olmaktadır.
  Ağır Küre
  Dünyamızın çekirdeği olup en sıcak olan yer olmaktadır. Demir ve nikel karışımından oluşmuş olup kendine has yer çekimi bulunmaktadır.