Dürüstlük ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Doğruluk ve dürüstlükle ilgili yazı

  Dürüstlük sözcüğünün genel anlamı doğruluk, özü sözü bir olma ve olanı olduğu gibi yansıtmadır. Eski Türkçe'de ise samimiyet anlamına gelir. Dürüst bir insan hangi özelliklere sahiptir?
  Dürüst insan her zaman doğruyu söyler. Verdiği sözde durur. Kötü davranışlardan uzak durur. Hakkını bilir, savunur ve haksız olduğu durumda kendi aleyhine karar verebilir. Başkalarının hakkına saygı gösterir. Konulan bütün kurallara uyar.
  Dürüst insanlar yukarıdakiler ve bunlar gibi birçok özelliğe sahiptirler. Hepimiz çevremizdeki insanlarda dürüstlük özelliğini ararız. Çünkü birine güvenebilmek için onun dürüstlüğüne inanmamız gerekir. Çevresindekilere yalan söyleyen bir insan kendisine olan saygısını yitirir. Birçok insan söylediği yalanın etrafındakilere zarar vermediğini düşünür. Yalan söyleyen insanların mutlaka kendilerince haklı bahaneleri bulunuyor. Ancak bu büyük bir yanılgı. Yalan söylemek söyleyen kişiyi de söylenen kişiyi de zor durumda bırakabilir. Söylenen yalanlar daha büyük yalanları doğurabilir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Kısacası yalan söylemek insanı zor durumda bırakır ve çevresindekilerin ona olan güvenini bitirir. Bu nedenle dürüst olmak bizi her zaman çevremizde güvenilen bir insan yapar.

  AE // webokur.com​
   
  Son düzenleme: 29 Kasım 2012
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Dürüstlük ile ilgili kompozisyon

  Dürüstlük, özde, sözde, yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir.Dürüst olmak doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demek. Özde, sözde ve hayatta dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır. Kişi, düşündüğü ve inandığı neyse, onu söylemeli, onu yapmalıdır.
  Bir insanı değerli yapan, diğerlerinin yanında seçkin kılan erdemdir. Dürüstlük yalanın en büyük karşıtı olduğundan yalansız yürüyen bir toplumun ve yalansız yaşanan bir hayatın kapılarını açar. Dürüstlüğün olduğu yerde toplumun ve insan ilişkilerinin temeli çok sağlamdır, kolay kolay sarsılmaz vede yıkılmaz.Çıkması muhtemel sorunları kaynağında çözer, en başında engeller. Ticarete akıcılık ve hız kazandırır İlişkilerdede dürüstlük çok değerlidir Dürüstlük güven duygusuna zemin hazırlar Dürüstlüğünden emin olduğunuz kimseye rahatça güvenirsiniz Güvendiğiniz kişilerle daha rahat ve mutlu olursunuz Onlarla daha hayırlı işler yaparsınız.

  "Dürüstlüğün eninde sonunda kazandırdığı, tecrübeyle sabittir"
  Dürüst olmak, İslam dininin öğütlediği en güzel ahlak davranışlarındandır Kuran'da Allah Hz Peygamber'e "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol buyurmuştur.Peygamber efendimiz dürüstlüğün en büyük örneğidir. Dürüst olmak için uğraşan kimseler onu örnek alabilirler.
  Dürüst insan: Sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmayan doğru insandır.
   
 3. Cevap: Dürüstlük ile ilgili kompozisyon

  çok kısa
   
 4. Cevap: Dürüstlük ile ilgili kompozisyon

  başka varmı?