Düzenli yaşam uykuyla başlar‏

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Düzenli yaşamın yaşam kaynağı uykudur. Uyku ihtiyacı, insan hayatının değişik evrelerinde değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebek neredeyse günün tamamını uyuyayarak geçirebilir. Büyüme hormonu uykuda salğılandığından çocukların büyüme ve gelişmesinde düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir.
  Yetişkinlik döneminde 7-8 saatlik uykunun yeterli olduğu kabul edilir. Hayatın ilerleyen yıllarında gece uykuları 4 saate kadar inebilir.
  Bireyler arasında uyku ihtiyacı ve ritmi de farklılık gösterir. Vücut direnci (bağışıklığı) için çok önemli olan melatonin günün 23.00 -03.00 saatleri arasında en yüksek düzeyde salğılanır. Bu saatlerde özellikle ışıksız ortamda alınan uyku yaşamsal öneme sahiptir.
  Uyku aynı zamanda ruh sağlığınıda göstergesidir. Stres altında ve pek çok psikolomatik hastalıkta uykunun kalitesi düşer, süresi de bozulur. Bu da fiziksel ve ruhsal streslere dayanıklılığı azaltır.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/duzenli-yasam-uykuyla-baslar-68377.jpg]duzenli-yasam-uykuyla-baslar-68377[/IMGALT]