Efendimiz'in (s.a.v) Kadınlara karşı şefkati

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 11 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) Kadınlara karşı olan şefkati

  Kız çocuklarını diri diri toprağa gömmeyi adet edinmiş ve bunu meziyet bilen Cahiliye ehli, kadınları hor ve hakir görüyordu. Bir eşyadan farklı sayılmayan kadınlar mal ve mirasta, güzel ve yumuşak muameleden de mahrumdular. Resulullah'ın engin şefkati ve mükemmel ahlakı kadınlara karşı da değişmemişti. Bilakis onlar daha güçsüz ve korumasız olduklarından Resul-i Ekrem'den daha fazla şefkat ve himaye gördüler. Özellikle Hz. Peygamber'in eşlerine olan her tutumu büyük bir ibret vesikasıydı.

  Efendimiz, ''Bir müslüman erkek hanımına baktığında hanımı da ona baktığında Allah Teala her ikisine de rahmet nazarıyla bakar ve bu erkek hanımının elini tuttuğu zaman her ikisinin de günahları parmaklarının arasından düşer gider'' buyurarak sahabilerinin de hanımlarına karşı şefkat ve ilgiyle davranmasını tavsiye ederdi.

  Efendimiz, kadınları anlamaya çalışır ve onların işini kolaylaştırmak için elinden bir şey geldiği zaman hemen yapardı. Gönüller Sultanı, genç olan Aişe annemizi sevindirmek için de ona güzel sözler söyler, onunla oyunlar oynardı.

  Hz. Peygamber'in etrafında devamlı erkek sahabiler olduğundan kadınlar Resulullah'ın sohbetlerinden erkekler kadar istifade edemiyorlardı. Bundan dolayı alemlerin efendisinden kendilerine de bir gün ayırmasını istediler. Kadınlar o dönemde hiçbir hak talep edemezken, Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) müminlerden gelen bu teklifi hemen değerlendirmiş ve kabul ederek onları memnun etmiştir.

  Fahr-i Kainat Efendimiz özellikle yaşlı kadınların da gönlünü alır, onlara her zaman şefkat nazarıyla bakardı.
  Elif Uçar
  webokur.com​
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...