EFT ile Havale arasındaki Fark nedir kısaca

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Ceren tarafından 11 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  EFT ile Havale arasındaki Fark nedir

  Yurt içi para transferlerinde kullanılan iki bankacılık terimimiz vardır. Bunlarından birincisi Havale ikincisi ise EFT ‘dir. Peki hangi işlem ne amaçla nasıl yapılır?

  EFT nedir?

  EFT işlemi ise para transfer işleminde alıcının ve göndericinin farklı bankalarda hesaplarının olması durumudur. Yani kısa bir örnekle Ziraat bankasından Halk bankasına para gönderme işlemidir. Havale işleminin aksine eft işleminde alıcı başka banka da hesap sahibi olduğu için hesap numarası , isim soyisim uyuşması işlem anından kontrol edilememektedir ve yanlış bilgi girişi durumunda işlem gerçekleşmeyecektir. EFT işlemleri bankalar arası işlem olduğu için para öncelikle merkez bankası eft merkezine gönderilmektedir. Bu nedenle EFT işlemleri günün belirli saatlerinde gerçekleşir . Resmi tatil günlerinde EFT işlemi yapılamaz. Bankalar arası gerçekleşen bu işlemin ücretleri havale işlemine göre daha yüksek olmakla beraber bir çok bankada farklı ücretlendirilmektedir.


  Havale Nedir?

  Havale işlemi aynı bankanın aynı veya farklı şubesinde hesabı bulunan bir alıcıya para gönderme işlemidir. Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse ise Ziraat bankasında hesabımız olduğunu düşünelim , Ziraat bankasının Şişli şubesinde bulunan hesabımızdan Ziraat bankasının herhangi bir şubesinde hesabı bulunan birine para göndereceksek bu işlem havale olarak adlandırılır.