Ehliyet ve Trafikte Yapılacak Değişiklikler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Ehliyet ve Trafikte Yapılacak Değişiklikler Neler?


  Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılması planlanmaktadır. Ehliyet alımı ve trafiğin işleyişini değiştirecek olan yönetmelikte yapılması beklenen değişikler kısaca şöyle:

  9 ayrı sınıftan oluşan ehliyet sınıfı, 17′ye çıkarılacak. (A, A1, A2, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D1, D1,E, DE, F, G ve K-aday sürücü belgesi- )
  Trafik cezaları da 4 taksitte ödenebilecek. Para cezası tebliğ ya da yüzüne bildirilme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeyenlere 4/1 indirim uygulanacak.
  Ehliyetler 10 yıl geçerli olacak, ağır taşıtlar için ise 5 yıl.
  Geçerlilik sürücü dolan sürücü belgeleri geri alınacak. Süresi dolmuş ehliyetleri kullanan sürücülere 343 TL. para cezası yazılacak.
  M, A1 ve B1 sınıfı Motorlu bisiklet ve motosiklet için yaş sınırı 16′ya çekilecek. MOPED olarak bilinen motorlu bisikletleri, ehliyeti olan herkes kullanabilecek.
  Deneyim şartı: A sınıfı ehliyet alacakların ez az iki yıllık M, A1 ve A2, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgesi alacakların ise iki yıllık B ya da BE sınıfı ehliyetleri olacak. D ve DE sınıfı ehliyet almak isteyenler en az 24 yaşında olacak.