Eklem Bacaklı Hayvanlar İsimleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Yavuz tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Eklem Bacaklılar Familyası Hayvanların İsimleri Nelerdir

  Eklem bacaklı hayvanların gövdeleri ayakları ve başları olmak üzere üç ayrı kısımdan eklemler ile birbirine bağlanmış şekilde oluşmaktadır. Eklem bacaklılar çoğunlukla böcekler, deniz hayvanları ve haşeratlardan oluşmaktadırlar. Eklem bacaklıların vücutlarını oluşturan baş gövde ve ayaklar da çeşitli parçalardan oluşurlar. Eklem bacaklı hayvanların isimleri ana guruplar halinde belirlenmektedir. Bunlar çok ayaklılar, kabuklular ve böceklerdir. Eklem bacaklıların vücutları esnek bir deri ile eklemlerden birbirine bağlanmışlardır.

  Eklem bacaklı hayvanların bedenlerinin üzeri kitin denilen sert bir maddeden oluşur. Kitil eklem bacaklı hayvanların dış kabuklarını oluşturmaktadır. Kitil denilen dış kabuk belli aralıklar ile hayvan tarafından değiştirilmektedir. Eklem bacaklıların bacak kanat ve ağızları hareket edebilen çıkıntı şeklindeki eklemlerden oluşmaktadır. Eklem bacaklı hayvanların sindirim sistemleri ön orta ve arka bağırsaktan oluşur. Eklem bacaklılar karada havada ve suda yaşayabilen türleri vardır. Kan dolaşımları açık ve oksijen taşımadan hormonel taşıyıcıdırlar. Eklem bacaklı hayvanların dünya genelinde bir milyona yakın türleri mevcuttur.

  Eklem bacaklı hayvanları isimleri yengeç, karides, çıyan, kırkayak ve böcek türlerinde karasinek, sivrisinek, bit, pire, arı, çekirge, tahta kurusu, hamam böceği kelebek gibileridir. Böcekler gurubundaki eklem bacaklılar büyüdükçe yada lavradan sonra şekil değiştirebilirler. Eklem bacaklı hayvanların isimleri sinek arı çekirge yengeç gibi türlerin kendi aralarında da çok farklı türleri ve isimleri vardır.