Eklem hareket açıklığının giderilmesi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Yaralanmadan sonraki dönemde, en çok dikkat gerektiren hususlardan birisi eklem hareketinin normal sınırlar içinde tutulmasıdır. Tespit süresi sona erdikten sonra en kısa zamanda yardımlı veya yardımsız aktif eklem hareketlerine başlanmalıdır. Aktif hareketin mümkün olmadığı durumlarda, her gün belirli aralıklarla ve yeterli sayıda pasif eklem hareketlerinin yaptırılması gerekir. Esneklik programının amacı hareketi yapan kasları uyararak eklem hareketini geliştirmektir. Belli bir süre bu kasları geren egzersizler eklem hareketini artırır.

  Kasın esnekliğini artırmak için yapılan germe hareketinin en basit ve en yaygın metodu statik germedir. Statik germede tutma süresi 15 sn.den 60 sn.ye kadar değişir. Statik germe egzersizlerinin 6 hafta sürmesi ve haftada 5 gün yapılması önerilir.

  Yapılan bir çalışmada 15 sn. germe uygulayan bir grup ile hiç germe uygulanmayan grup arasında hamstring kas esnekliğini artırmada herhangi bir fark olmadığı ancak 30 ve 60 saniye germe sürelerinin daha olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.