Elektrik iletiminde neden bakır kullanılır?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Elektrik iletiminde neden bakır kullanılır?

  Genellikle elektrik kabloların iletken kısmı, bakır metalinden yapılıyor. Neden başka bir iletken kullanılmıyor?

  Elektrik ileten kablolar genelde bakır metalinden yapılır. Bakır çok iyi bir iletkendir. Direnci düşüktür. Altın daha iyi bir iletkendir ama dünyada çok az bulunduğundan, ve çok pahalı olduğundan, cep telefonu gibi bazı hassas noktalar da kullanılıyor olsa da, genelde dünyada daha bol bulunan bakır metalinden yapılır.

  Genellikle elektrik kabloların iletken kısmı bakır metalinden yapılıyor. Neden başka bir metal kullanılmıyor olabilir?  Metaller genelde iletkendir. Dünyada bol miktarda bulunan, yumuşak işlemesi kolay en iyi iletken bakır olduğu için bakır tel kullanılır.

  Kabloların içindeki iletkenlerin genellikle bakırdan yapıldığını öğrenmiştiniz. Bakır yerine başka bir iletken maddeden yapılmış kablolar kullanılsa ne olur?

  Bakır yerine başka madenler kullanılsa, iletkenliği iyi ve direnci yüksek olduğu için elektrik sarfiyatı ve kaçağı daha fazla olurdu.

  İletken kablonun kalınlık, uzunluk gibi özellikleri değiştirilse elektrik iletiminde nasıl bir farklılık gözlemlenebilir Elektrik iletiminin, iletkenin hangi özelliklerinin değiştirebileceğini tahmin edebilir misiniz?

  İletken kablonun, kesiti, kısalığı-uzunluğu maden cinsine göre elektrik iletiminde farklılıklar gözlemlenir. Elektrik sarfiyatı artar ve elektrik daha az verimli kullanılır.