Elektroforez Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Elektroforez

  Elektroforez, Genel anlamda bakıldığında elektroforez özel bir sıvı ortamda parçacıkların içermiş oldukları elektriksel yüke bağlı olarak farklı hızda ve farklı bir yönde hareket etmesi sonucunda ortaya çıkan bütün bir maddenin yapısındaki farklı maddelerin birbirinden ayırt edilebilmesine yardımcı olan bir inceleme yöntemidir. Ortama verilen elektrik akımının sonucunda incelenen maddenin bütün elektrik yüklü olan birimleri birbirlerinden ayrılarak artı yüklü olan maddeler ise eksi yüklü yöne yani anot elektrotuna doğru, eksi yüklü maddeler ise artı yüklü yöne yani katot kısmına doğru hareket edeceklerdir. Bu yöntem ise hemoglobin içerisinde bulunan zincirlerin yapısını incelemede kullanılır ise buna hemoglobin elektroforezi olarak adlandırılmaktadır.

  Elektroforez Çeşitleri
  • Kapiller Elektroforez
  • Agoroz Jel Elektroforez
  • Iso elektrik Odaklama
  • Selluloz Asetat Elektroforez
  • İki yönlü Elektroforez
  • Poliakrilamid Jel Elektroforez
  Elektroforez Nasıl Uygulanır?

  Hastadan herhangi bir günde belirli bir ölçüde kan alınması ile elekroforeze başlanır. Bu aşamada hastanın karnını aç olmasına yada yapması gereken bazı koşulları uygulamasına gerek yoktur. Laboratuvarda uygulanan elektroforez işlemi hastadan alınan kanın Hb Aj, Hb F ve Hb A yoğunluk dereceleri ayrı ayrı belirlenmelidir. Yapılan laboratuvar incelemesi görülen kansızlık türlerinin birbirlerinden ayırt edilmesi bakımından büyük bir önem taşıyan bilgiler verdiğinden oldukça fazla tercih edilen bir yöntem halinde gelmiştir. Fakat laboratuvar görevlisinin çok dikkatli ve oldukça özenli çalışması bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. İncelenmek için laboratuvara gelen kanda öncelikle yapılaması gereken işlem kanda anormal bir hemoglobin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu süreçte görülen anormal yapıda bir hemoglobine rastlanılmaz ise incelenmeye son verilebilir. Ancak inceleme esnasında anormal bir hemoglobin görülürse bunun yapısını aydınlatmak amacı ile diğer bir aşamaya geçilmektedir. İlk aşamada hemoglobin selüloz asetat ve alkali pH'a getirilmesinden sonra uygulanan işleme tabi tutulurken bile bir diğer inceleme gerektiren durumlarda hemoglobin değişik bazı maddeler ile işlem görmesi veya nötr pH'a seviyesine ulşamak için fosfat ve tamponlanması gereklidir. Yapılan bir diğer ileri inceleme sonrasında hemoglobin zincirlerinin yapısı ve hangi hemoglobin ile hangi yoğunlukta olduğunu gösterecektir.

  Elektroforez Sonuçları

  Sağlıklı bir yetişkin bireye uygulanan hemoglobin elektroforezi bunların kanında bulunan yalnızca Hb Aile Hb A^ bulunduğunu göstermektedir. Uygulanan bu yöntem sağlıklı yetişkin bireylerin kanında görülen oldukça az miktarda bulunan Hb F miktarını gösterecek kadar da hassa bir yapıya sahip değildir. Normalin dışında görülen anormal durumlarda ise Hb A2 veya Hb F yoğunluklarında artış görülerek bazı anormal yapıda bulunan hemoglobinler ortaya çıkmaktadır. Fakat elektroforez uygulaması sonucunda değerler normal çıksa dahi yapılan incelemenin hata payı içerdiği ve sessiz bir şekilde ilerleyen bazı hemoglobinopetileri meydana çıkarmakta yetersiz kalması unutulmaması gereken bir noktadır. İlerleyen bu sessiz hemoglobinopatiler ancak alanında uzmanlaşmış bir hekim tarafından ortaya çıkarılabilmektedir. Anormal bir şekilde görülen hemoglobin saptanması durumunda ise normalin dışında görülen anormal durumun niteliğinin çok iyi bir biçimde aydınlatılması gerekmektedir. Böyle bir durumda uzman bir hekim ile elektroforez yönteminden daha iyi bir sonuç verebilen incelemelerin yapılabileceği koşullara sahip oldukça donanımlı bir laboratuvar ortamı gereklidir. Bunun yanı sıra en sık rastlanan hemoglobinopati türünün meydana getiren Hb S yani (orak hücreli kansızlıktaki hemoglobin türü) görülen en basit donanıma sahip olan bir labarotuvar ortamında dahi kolaylıkla saptanabilir.