En Çok Nazar Değen Göz Rengi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 9 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Nazar Göz Değmesi Nedir
  En Çok Nazar Değen Göz Rengi

  Hayranlık ve aşırı beğenme sırasında biraz da kıskançlık etkisi ile gözlerden yayılan ışınların meydana getirdiği ve genelde bakılan nesnelerin bozulması, kırılması veya eğer insansa sağlının bozulması şeklinde ortaya çıkan olaylar halk arasında nazarla açıklanmaktadır. Birçok insan taşıdığı mavi boncuk sayesinde rahatlar ve kötü gözlerden korunduğuna inanır.
  'Aman Nazar değmesin' sözünü hemen hemen bir çoğumuz günlük hayatta sıkça kullanırız.Nazar bazılarına göre batıl inanç, bazısına göre de tahrip gücü yüksek güçlü enerjidir.Nazar değdiğine inanlar mavi boncuk ve nazara etkili çeşitli bitkiler ya da taşları sürekli yanında taşır veya evinde kullanır.

  [​IMG]

  Nazar etkisinin ve gözden yayılan ışınların doz ve oranının insanların kızgın, sinirli, heyecanlı ve kıskançlık anlarında daha da arttığı ve tahrip gücünün yükseldiğini tahmin etmekteyiz. Bu güç, renkli gözlü insanlarda diğer göz renklerine sahip insanlara nazaran daha artmakta ve tehlikeli olmaktadır.

  Nörolog Mehmet Yavuz, Nazar - göz değmesi hakkında merak edilenleri şöyle açıklıyor;

  Biyoenerji ile nazar arasında bağ var mıdır?

  Biyoenerji ile çeşitli hastalıkların tedavi edildiğini ya da edilmeye çalışıldığını hepimiz bilmekteyiz. Biyoenerji gerçeğini artık yavaş yavaş modern tıp da kabul etmeye başlamıştır. Şurası bir gerçek ki vücuttan henüz ne olduğunu anlayamadığımız bir enerji yayılmaktadır. O halde neden gözden de, elektromanyetik, ultraviyole, kızılötesi ya da morötesi gibi ışınlar yayılmasın. Bu olgudan hareketle bugün nazarı reddeden bilim adamlarının daha ihtiyatlı ve toleranslı davranmaları gerektiği inancındayım

  Halk arasında nazara oldukça inanılıyor bu konudaki düşünceleriniz

  Bazı insanların çok beğendikleri insanlara veya eşyalara bakışlarıyla ve sözleriyle zarar verdikleri tarih boyunca görülmüş bir gerçektir. Siz de kendi hayatınızda, aniden bardağınızın kırıldığına, vazonuzun veya aynanızın çatladığına, yeni aldığınız ve üzerine titrediğiniz bir eşyanın birden bozulduğuna şahit olmuşsunuzdur. Kendinizi çok sıhhatli ve zinde hissettiğiniz bir anınızda birdenbire halsizleşip, sebepsiz bir yere hastalandığınız olmuştur.

  Tüm bu olayların sebebini tıbbi olarak açıklayamadığımız nazar etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Nazardan korunmak için kullanılan mavi boncuk gibi şeylerin de paratoner vazifesi yaparak, gözlerden yayılan zarar verici ışınları emerek zarar vermelerini önlediklerini düşünmekteyiz.

  Modern tıpta ve dünyada nazar nasıl değerlendiriliyor?

  Her şeye rağmen modern tıp ve bilim adamları nazarı kabul etmekten henüz uzaktır. Ama bildiğimiz bir şey var ki; Taoizm'e sırtını dayamış Geleneksel Çin Tıbbı Teorisi vücutta içerisinde Chi denen hayatî gücün dolaştığı, her biri belli iç organlara tekabül eden enerji etik kanalların varlığı fikrinden hareketle son derecede karmaşık ve kendi içerisinde tutarlı bir "tıp metodolojisi ve epistemolojisi" kurmuştur ve buna dayanarak uygulanan akupunktur ve benzeri tedavilerin belli durumlarda işe yaradığı Batıda da kabul görmeye başlamıştır.
  Nörolog Mehmet Yavuz​