Endoplazmik retikulumün görevi nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Endoplazmik retikulumün görevi

  Endoplazmik retikulum hücrede bulunan veziküller tüpler ve sisternalardan oluşmuş bir organeldir. Bu organel çeşitli işlevlerdan sorumludur: membran proteinlerinin veya bir membran içinden geçerek (hücre dışına veya membran çevrili bir organelin içine) salgılanacak olan proteinlerin çevrimi katlanması ve taşınması; kalsiyum depolanması; ve bazı lipit ve makromoleküllerin depolanması.

  1845 yılında Keith R. Porter Albert Claude ve Ernest F. Fullam in 1945 elektron mikroskobu ile yaptığı çalışmalarda hücre sitoplazmasının dantel şeklinde bir ağ manzarası görünümünde olduğunu saptamıştır. Bu ağ yapı hücrenin ektoplazmasında görülmediği için bu araştırmacılar buna endoplazmik retikulum (plazma içi ağı) adını vermişlerdir.

  Yapılan daha derin çalışmalarda endoplazmik retikulum'un sitoplazmada bulunan bir koful sistemi olduğu ve bu sistemin bir zarla çevrilmiş olduğu saptanmıştır. Endoplazmik matriks ise koful sisteminin dışında yani kofullar arasında kalan alanı doldurur. Endoplazmik retikulumGolgi aygıtı ve lizozomun oluşturduğu yapıya endoplazmik vakuol sistemi adı verilir.


  Endoplazmik retikulumun zarınin kalınlığı 50-60 Å kadardır. Kalınlığı hücre zarından az olduğu halde aynı yapıyı gösterir. İki koyu ve arasında bir açık renk tabakadan yapılmıştır.

  Endoplazmik retikulumu bir kargo sistemine benzetilebilir. Hücre içinde ve hücre dışına proteinleri taşımayı sağlar. Aynı zamanda bazı hücrelerde glikojen steroidler ve diğer makromolekülleri depolar.

  Üzerinde ribozom olan endoplazmik retikulum granüllü endoplazmik retikulum ribozom olmayanlar granülsüz endoplazmik retikulum adını alır. Granül tanecik demektir elektron mikroskobunda bu yapıların üzerinde küçük tanecikler görünmesinden dolayı bu şekilde adlandırılmışlardır.