Enfeksiyon Nedir Tanımı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Demir tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Enfeksiyon Nedir

  Hastalık yapıcı (patojen) özellikte bir mikroorganizmanın insan vücuduna girip, herhangi bir dokuda veya organda yaşaması ve çoğalmasıdır.

  Genel olarak ve tıp dilinde bilinen enfeksiyon , bakteri ve parazitlerin insan vücuduna girerek gelişen hastalıklara denilmektedir.Yaranın oluştuğu bölgede bu tür bakterilerin yayılmasıyla birlikte hastalık daha büyük boyutlara gelerek iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Bakteriler ve parazitlerin insan vücuduna ulaşması için herhangi bir engel yoktur. Dışarıda soluduğumuz hava , bulunduğumuz ortamlardan enfeksiyon kapma riskimiz oldukça büyüktür.


  Enfeksiyon sonucu yayılan hastalıklar , insanlar arasında bulaşıcı olabilmektedir.Bu tür hastalıklar insanlar arasında kolay yollarla geçiş sağlayabilmektedir.Vücudumuzda oluşan yaralar enfeksiyon kapmak için en ideal bölgelerdir.Yaraların tedavi edilmemesi veya herhangi bir tedbir alınmaması sonucunda yaranın daha da büyüyerek iyileşemez bir hale gelmesine neden olabilmektedir.


  Dünyada bilinen en büyük enfeksiyon hastalıkları arasında enfeksiyon bilinmektedir.Asırlardır süren bu hastalığın enfeksiyon sonucu oluştuğu herkez tarafından bilinmektedir.Osmanlı zamanında bu hastalık sonucunda binlerce asker hayatını kaybetmiştir.Bu hastalığın asırlardır tedavisi olmadığından dikkat edilmesi gereken bir durum haline gelmiştir.Hastalık sonucunda iyileşme veya kötü bir durumla karşılaştığınızda en yakın hekime giderek gerekli tedbirleri almanız gerekmektedir.Aksi taktirde tedavi edilemeyecek veya belirli organlarınızı kaybedecek konuma gelebilirsiniz.