Entomoloji Nedir? kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Entomoloji

  Entomoloji: Entomolojinin bir diğer ismi de böcek bilimidir. Bu bilim dalı ile ilgilenen uzmanlara da entomolog yani bir diğer ismi ile böcek bilimci adı verilmektedir. Entomoloji yani böcek biliminin çok geniş bir kapsama alanı vardır. Hayvanlar âlemi içinde en fazla hayvanı içinde barındıran Insecta, yaklaşık olarak 700 binden fazla bilinen hayvan çeşidinin yanı sıra bir o kadar da fazla türü bulunan böcekler dolayısı ile insan hayatı içerisinde diğer hayvanlardan kat kat daha fazla öneme sahiptir.
  Entomoloji bilim dalı, aslında zooloji yani hayvan biliminin başka bir dalı ise de dünya üzerinde varlığını sürdüren hayvanların tamamının 4/3 ünü kapsayan böceklerin pek çoğunun farklı kültür bitkileri üzerinde ekonomik açıdan verdikleri zararlar nedeni ile zoolojiden ayrı bir bilim dalı halini almıştır.
  Entomolojinin Alt Dalları
  Geçtiğimiz yıllarda bitki korumacıları tarafından, Entomoloji kelimesi daha geniş anlamda kabul edilmek ile birlikte özellikle de eklem bacaklılar olmak üzere ziraatta zararlı olan başka hayvan çeşitlerini de içinde barındırdığı kabul edilmiş olmaktadır. Entomoloji biliminin genel entomoloji, özel entomoloji, uygulamalı entomoloji ve ekonomik entomoloji gibi farklı dalları bulunmaktadır.

  Diğer tüm biyoloji alanlarında olduğu gibi entomoloji bilimi de birden fazla alt dala ayrılmaktadır. Bu alt dallara örnek olarak sistematik entomolojiyi, çevre bilimi, etnolojiyi ve fizyolojiyi göstermek mümkündür. Bu alt dalların pek çoğunda uygulamalı ve sadece araştırmaya yönelik olarak çalışmalar yapılmaktadır. Uygulamalı olarak yapılan entomoloji ile ilgili çalışmalar böcekleri faydaları ve zararları yönünden incelemektedir. Bunun yanı sıra, kuramsal yani araştırmaya yönelik çalışmalardaki kasıt dünya üzerinde var olan tüm böcekler ile ilgili temel bilgi elde etmektir.