Epigenetik Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Epigenetik

  Epigenetik, biyolojide, DNA hücrelerindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsı olan, genlerdeki değişiklikleri inceleyen bilim dalıdır. Diğer bir deyişle, kalıtımsal olup genetik olmayan fenotipik varyasyonları incelemektedir. Bu değişiklikler genleri ya da organizmayı doğrudan etkilemektedir ancak, DNA dizisinde hiçbir değişiklik gerçekleşmemektedir. Epigenetik kelimesi 1942'de, ilk kez bir bilim dalı anlamıyla Conrad Waddington tarafından kullanılmıştır. Bir isim olarak Epigenez Genetiği kelimesinden, "Epigenetics" (Epigenetik) kelimesini türetmiştir. Waddington'a göre epigenetik; gelişim aşamasında genotipin, fenotipi nasıl oluşturduğunu araştıran bilim dalıdır.
  Waddington'un daha çok, embriyolojik bir anlam oluşturmaya çalıştırdığı "epigenetik" terimi, moleküler tekniklerin gelişmesiyle, daha molekülere indirilmiş ayrıca da kalıtımsal anlam eklenmiştir. Bu anlamda, bugün en çok kullanılan ve de kabul gören tanımı şöyledir: Epigenetik; DNA hücrelerindeki değişikliklerle açıklanamayan, mitoz veya mayoz yoluyla kalıtılan gen ekspresyonu (ifadesi) değişikliklerini araştıran bilim dalıdır.
  Epigenetik mekanizmalar ikiye ayrılır:
  • Doğrudan gen ifadesini kontrol eden mekanizmalar
  • Dolaylı yoldan gen ifadesini kontrol eden mekanizmalar
  Dolaylı yoldan etkiyen mekanizmalar
  Dolaylı yoldan gen ifadesine etkiyen mekanizmalar post-transkripsyonel (transkripsiyon sonrası, yani ana DNA molekülünden RNA elde edildikten sonra) mekanizmaları özellikle de nonkoding RNA’nın kodlayıcı RNA üzerine etkiyerek protein sentezini engellemesini içerir.
  Doğrudan etkiyen mekanizmalar
  Bu mekanizmalarda ikiye ayrılmaktadır.
  • DNA düzeyindeki modifikasyonlar
  • Kromatin düzeyindeki modifikasyonlar. Bu modifikasyonlar, Kovalent yada nonkovalent olabilirler.
  • Genlerin sessizleşmesine neden olurlar. Buda geni inaktive edici bir mütasyon gibi yada delesyon gibi genetik bir mekanizmayla eş değerdir.