Epitel Hücre Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Epitel Hücre

  Epitel Hücre, Yunanca ''epi'' ile ''thelos'' sözcüklerinden oluşan epitel terimi meydana gelmektedir. Thelos sözcüğü anlamı örtü anlamını taşımaktadır. Epi sözcüğü ise üzerinde, üstte anlamına gelmektedir. Vücudumuzdaki dokuyu oluşturan hücrelere epitel doku denir. Boyut ve şekilleri birbirlerinden tamamen farklı olan epitel hücrelerin kübik epitel den, alçak yassı epitel ve yüksek prizmatikte değişim gösterirken bulunan bütün ana formları da değiştirmektedir. Yassı hücreler, düzleşmiş eliptik çekirdeklere, kübik hücreler ise yuvarlak şekildeki çekirdeklere sahiptirler. Organizma üzerinde oldukça yaygın bir dağılış gösteren epitel doku, vücudun bütün içini dışını ve yüzeylerini sarmakta ve salgı bezlerinin büyük bir çoğunluğunu meydana getiren ve yapısında DNA bulunduran hücrelerden oluşmaktadır. Vücudun dış kısmına açılan üro-genital sistemi sindirim kanalı ile deri vücudun dış yüzeyini oluşturmaktadır. Damarların ve kalbin iç yüzeyleri akciğer ve kalp zarlarının da iç yüzeyleri epitel hücre ile örtülüdür. Vücutta bulunan bazı epitel hücrelerin sindirim kanalının iç yüzünü kapatarak vücut için gerekli olan besin maddelerinin emilmesi için gerekli olan uygun ortamı hazırlaması yada başka epitel hücrelerin iç ile dış salgı bezlerinin katılımı gibi üstlenmiş oldukları görevlere uyum sağlayan özelliklere sahip olan bu hücreler ise endoderm ve ektoderm özellikte bulunmaktadır.

  Vücudun epitel organlarının bir çoğu da vücudun her bir bölümünü kapatan derinin epidermisi ile kornea epiteli ektoderm yardımıyla gelişmesi gibi bulunan tabakadan kök almaktadır. Epitel hücre yapısının çoğalmasına ''proliferasyon'' çökmesine ise invaginasyon adı verilir. Epitel hücresinin yapısının çoğalması ve içeri çökmesi durumu sonucunda ise derinin süt bezi, ter bezi ve yağ bezi gibi bez yapılarını oluşturmaktadır. Aynı şekilde yine epitel hücrenin çoğalması ile içeri çökmesi bağırsak örtüsünün epitel çıkıntılarının özelleşmesi sonucunda bağırsak bezleri, sindirim kanalı, mide bezleri, pankreas ve akciğer oluşumunu sağlamaktadır.

  Epitel Doku
  Epitel hücreler ile meydana gelen vücudun iç ve dış kısmını örten dokuya epitel doku denir. Epitel hücreleri çok katlı yada tek bir yapı meydana getirecek şekilde dizilerek vücudun iç ile dış kısmını örtmektedirler. Çeşitli bezlerin yapısına bu bezler katılmaktadır. Bir insanın vücudunda bulunan tek katlı epitel doku yapısı ve çok katlı epitel dokusu değişen epitel dokusu olmak üzere toplamda üç çeşit epitel dokusu bulunmaktadır.

  İdrarda Epitel Hücre Görülmesi
  Yapılan bir idrar tahlili sonucunda 6 ve 15 arası epitelyum görülmesi oldukça normaldir. Fakat 15'in üstünde görülen epitelyum normalin üzerinde olarak kabul edilir. Özellikle de erkek ve kadınlarda bu durum daha farklı anlamlara gelmektedir endişe edilecek bir durum yoktur böyle bir durum ile karşı karşıya gelindiğinde geç kalınmadan test sonucuyla doktora başvurularak tedaviye başlanmalıdır.

  İdrarda Epitel Hücre
  Epitel hücrelerden oluşan vücudun iç ve dış yapısını kapatan bir hücre dokusudur. Epitel hücreler çok katlı veya tek katlı bir yapıyı meydana getirecek şekilde dizilim gösterirler. Vücudun iç ile dış yapısını kapattıkları için çeşitli birçok bezlerin yapısına da katılmaktadırlar. Genel anlamı ile idrarda epitel hücrenin görülmesi iltihap olmasıdır. Bu bölgede görülen iltihaplar epitel hücrelerden kaynaklanan rahatsızlıklara neden olur görülen bu rahatsızlık çok riskli olmasa da insan vücudunda belli bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Epitelin idrarda normalin üstünde çıkmasının sebebi ise şöyledir; kadınlarda görülen vajinal rahatsızlıklar bu durumu çok fazla ilgilendirmemekte fakat sebepleri içinde göstermek de uygundur. Vajina ile üretra arasında görülen normal olmayan üretrovaginal fistüller bağlantılar olması anlamına gelir. Bu durum geciktirilmeden doktora gidilerek tedaviye başlanmalıdır. Erkeklerde ise bu durum idrar tahlilinde üretra iltihabı ve üretritler de görülmektedir. İdrarda kaynaklandığı yere göre tam üç çeşit epitel hücre bulunmaktadır.

  Değişici Epitel
  Böbrek pelvisinden üretra sonuna kadar üriner sisteminin iç kısmını kaplayan büyük bir çoğunluğu böyledir. Görülen bu durumun nedeni ise epitel hücredir. Merkezi ise nükleuslu füsiform ve sitoplazma bulunduran epitel hücrelerdir.

  Yassı Epitel

  İdrarda en çok görülen epitel bir hücredir üriner yolun son bölümünde üretra ve kadınlarda vajina kontaminasyonu kaynaklandığı bilinir. Oldukça büyüktür ve idrar mikroskobunda görülebilen en büyük hücredir.

  Böbrek Epiteli

  Böbrek korteks ile medullasında bulunan tübülleri oluşturan epitel hücreden kaynaklanmaktadır. Silendirlerin görüldüğü protein ölçüsü miktarının oldukça yüksek olduğu idrarda daha sık bir şekilde görülür. Çok köşeli, küçük ve yuvarlak bir yapısı vardır lökositlerden biraz büyük yapıda olan granüler ile yassı epitel hücresine göre çekirdek yapısı oldukça büyüktür. Bu şekilde görülür.