Erdem Bayazıt Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Zakkum tarafından 2 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Erdem Bayazıt Kimdir Hayatı

  Adil Erdem Bayazıt 1939 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya gelmiş ve 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiş olan yazar, şair ve milletvekilidir. 1953 tarihinde İstiklal Ortaokulu’ndan, 1959 yılında ise Kahramanmaraş Lisesi’nden mezun olan Erdem Bayazıt aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başlamıştır. Fakat tahsiline iki yıl kadar bu üniversitede devam ettikten sonra geçim sıkıntısı nedeniyle 1961 yılında öğrenimini devam mecburiyeti olmayan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne nakletmiştir.
  1963 yılında eğitimine ara vererek askere giden Erdem Bayazıt askerliğini yedek subay öğretmen olarak yapmıştır. Askerden döndüğünde ise tahsil hayatında büyük bir değişiklik arz edecek yeni bir kararı uygulamaya başlar. Zira Hukuk Fakültesinde başladığı tahsil hayatına artık Dil Tarih ve Coğrafya fakültesinde devam etmiştir. 1971 yılında buradan mezun olan Bayazıt, memuriyet hayatına atılır ve edebiyat öğretmeni olarak Kahramanmaraş’ta vazifesine başlamıştır.
  Henüz öğrencilik yıllarında şiir yazmaya başlamış olan Bayazıt, Edebiyat ve Mavera dergilerinin kurucuları arasında yerini almıştır. Adil Erdem Bayazıt'ın eserleri şöyle sıralanabilir:

  Sebeb Ey: İlk şiir kitabı 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları
  Risaleler: son şiirleri adı altında Akabe Yayınları arasında 1987 yılında çıktı
  Şiirler (Sebep Ey ve Risaleler iki kitap bir arada) İz Yayıncılık tarafından 1992 yılında basıldı
  İpek Yolundan Afganistan’a: 1981’de İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini kitaplaştırdı
  Gelecek Zaman Risalesi: 1998, İz Yayıncılık.
  Sebeb ey, Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi adlı eserleri birleştirilerek Şiirler adı altında yine İz Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.


  Evli ve dört çocuk babası olan Bayazıt’ın şiir ve yazıları Açı, Hamle (Kahramanmaraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklal, Büyük Doğu, Edebiyat, Mavera, Yedi İklim ve Hece dergilerinde yayınlanmıştır.

  erdem bayazıt.jpg
   
 2. Cokkkkk
  Tskkkkk
  Gzlllllllll
  Olmusss