Ergenekon Destanının Kısaca Özeti

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Ayaz tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  ergenekon destanı kısa özeti

  Türk illerinde Göktürkler’e itaat etmeyen bir yer yoktu . Bunu kıskanan ecnebi kavimler birleşerek Göktürkler’in üst kısmına yürüdüler . Maksatları öç almaktı . Göktürkler , çadırlarını , sürülerini bir yere topladılar . Çevresine hendek kazıp beklediler . Düşman gelince , vuruşma da başladı . On gün vuruştular . Göktürkler kudretli geldi .
  Bu yenilgiden bir sonra ecnebi kavimlerin hanları ve beyleri av yerinde toplanıp konuştular .
  ” Göktürkler’e hile yapmazsak akıbet işimiz yaman olabilir , ” dediler .
  Tan ağarınca , baskına uğramış bunun için benzeyen , ağırlıklarını bırakıp kaçtılar .
  Göktürkler , ” Bunların vuruşma güçleri sona erdi , kaçıyorlar , ” deyip arkalarından yetiştiler .
  Düşman , Göktürkler’i görünce , birden döndü . Vuruşma bitiminde düşman , Göktürkler’i gafil avlayıp yendi . Göktürkler’i öldüre öldüre çadırlarına geldi . Çadırlarını ve mallarını o kadar yağmaladı ki , bir daire kurtulmadı . Büyüklerin tamamını kılıçtan geçirdi . Küçükleri kul edindi . Her düşman bir tanesini alıp gitti .

  Göktürkler’in en başında İl Han vardı . Çocukları çoktu . Ancak bu uğursuz vuruşmada bir tanesi haricinde , hepsi öldü . Kayı isimli bu oğlunu o yıl evlendirmişti . İl Han’ın 9 – Oğuz isimli bir de yeğeni vardı . Kayıyla 9 – Oğuz düşmana tutsak olmuşlardı . Ancak on gün bir sonra bir gece ikisi de kadınlarıyla birlikte atlara atlayıp kaçtılar . Göktürk yurduna geldiler . Burada düşmandan kaçıp iştirak eden pekçok deve , at , öküz ve koyun buldular . ” 4 taraftaki illerin hepsi bize düşman . Icabı odur ki , dağların içerisinde birey yolu düşmez bir yer izleyip oturalım , ” dediler . Dağa dosdoğru sürülerini alıp göç ettiler .
  Geldikleri yoldan öbür yolu olmayan bir yere vardılar . Bu bir yol da o kadar bir yoldu ki , bir deve ya da bir at güçlükle yürürdü . Ayağını hata bassa yuvarlanıp parçalı olurdu . Göktürkler’in vardıkları yerde akarsular , kaynaklar , çeşitli bitkiler , meyveler , ağaçlar ve avlar vardı . Böyle bir yeri görünce , ulu Tanrı’ya şükrettiler . Hayvanlarının kışın etini yediler; yazın sütünü içtiler . Derisini giydiler . Bu ülkeye ” Ergenekon ” ismini koydular .
  İki Göktürk prensinin Ergenekon’da çocukları çoğaldı . Kayı Han’ın pekçok çocuğu oldu . 9 – Oğuz Han’ın ayrıyeten az oldu . Pekçok seneler bu 2 Hanın çocukları Ergenekon’da kaldılar . Birçok çoğaldılar .


  Dört yüzyıl bir sonra kendileri ve sürüleri o dolaylarında çoğaldı ki , Ergenekon’a sığışamaz oldular . Bunun Için bir çare bulmak için kurultay topladılar . Dediler ki , ” Atalarımızdan işittik; Ergenekon haricinde genişçe ülkeler , hoş yurtlar varmış . Bizim yurdumuz da önceden o yerlerde imiş . Dağların arasından yol izleyip bulalım . Göçüp Ergenekon’dan çıkalım . Ergenekon haricinde her kim bize dost olursa , onun ile birlikte görüşelim . Düşmanla vuruşalım ” .
  Kurultay bu kararı alınca , Göktürkler , Ergenekon’dan çıkmak için yol aradılar , bulamadılar .
  O gün bir demirci dedi ki , ” Bu dağda bir demir madeni var . Sade kat madene benzeyen . Şunun demirini eritsek , belki dağ bize geçit verirdi ” . Göktürkler , varıp demircinin gösterdiği dağ parçasını gördüler . Demircinin tedbirini de beğendiler . Dağın genişçe adına bir kat odun , bir kat kömür dizdiler . Dağın üstünü altını , yanını , yönünü böylece odun ve kömürle doldurduktan bir sonra , yetmiş deriden büyük körükler yapıp yetmiş yere koydular . Odun – kömürü ateşleyip körüklemeye başladılar ,
  Tanrı’nın gücü ve inayeti ile ateş , kızdıktan bir sonra demir dağ eridi , akıverdi . Bir aktif deve çıkacak dolaylarında yol oldu . O kutsal senenin , kutsal ayının , kutsal gününün , kutsal saatini bekleyip bu yoldan Ergenekon’dan çıkmaya başladılar . Bu kutsal gün , ondan bir sonra Göktürkler’de bayram oldu . Her yıl o gün gelince büyük tören yapılır; bir parça demir alınıp ateşte kızdırılır . Bu demiri Bir Önce Göktürk Ham kıskaçla tutup örse koyar , çekiçle döver .
  Ondan bir sonra Türk beyleri de böyle yapıp bu bugünü kutlarlar .
  Ergenekon’dan çıkınca , Göktürkler’in ulu hakanı Kayı Han soyundan Börteçine , tüm illere elçiler gönderdi; Göktürkler’in Ergenekon’dan çıktıklarını ilan etti . Tâ ki , eskisi bunun için benzeyen tüm iller Göktürkler’in buyruğu altına girer .