Ergenlik Döneminde Görülen Değişiklikler

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Ergenlik döneminde bedensel değişikliklerle birlikte duyguve davranış değişiklikleri de ortaya çıkar. Sinirlilik, dış görünüşe önem verme, yalnız olma ve hayal kurma isteği, bu dönemde gözlenen davranışlardandır. Hızlı beden büyümesinden kaynaklanan değişiklikler gencin kendi kendini beğenmemesine ve mutsuzluğa neden olabilir. Kişisel bağımsızlığını kazanmak isteyen ergenlik dönemindeki bir genç aileden uzaklaşabilir, arkadaşlarına daha çok güvenir ve onlardan destek bekler. Bu durum bazen anne ve babada endişe yaratır. Oysa bu bağımsız bir yetişkin olma sürecinde geçirilen doğal bir aşamadır.

  Ergenlik dönemi, diğer büyüme ve gelişme dönemleri gibi sağlıklı her insanın geçirmesi gereken, insan yaşamının sonraki dönemlerini etkileyen önemli bir dönemdir. Kişilik gelişiminin gerçekleştiği bu dönemde eğitim alanı belirlenerek ileriki hayatta yapılacak mesleğin seçimi ile ilgili önemli kararlar alınır.
  Gencin kendi yeteneklerini tanıması, yetenekli olduğu alanlara yönelmesi gelecekte başarılı ve mutlu olması için önemlidir. Planlı ve programlı çalışmanın başarıyı olumlu yönde etkileyeceği bilinmelidir. Bu dönemde spor yapmak, müzik aleti çalmak, edebiyat, tiyatro gibi sanat dallarıyla ilgilenmek gibi etkinlikler hem ruhen dinlenme sağlar hem de kişilik gelişimine katkıda bulunur.
  Ergenlik döneminde ruhsal sorunlar ve mutsuzluklar yaşanabilir.