Erkek giyimi İslama göre nasıl olmalıdır

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Demir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  erkek giyimi islama göre nasıl olmalı

  Bismillahirrahmanirrahim

  Genelde hep hanımların giyim kuşamlarını konuştuk islama göre nasıl giyinmeleri gerektiğini,pekala erkekler nasıl giyinecek?
  Hanıma sen çarşaf giy derken iyide sen neden şalvar ,cübbe giymiyon demezler mi adama?
  Erkeğin tesettürü yokmu sizce ,gündelik hayatlarında ,namaz kılarken,düğüne giderken ,lokantaya giderken.v.s

  Sokaklara bakın yeni çeşit pantolonlar çıkmiş,düşük bel diyolar,dapdaracık pantolon giyenler helede yazın,şort giyio adam,gobekle diz kapaği arası kapalı olması lazim halbuki, bakmak haram..
  ama diz kapaği açık şortla geziyo adam...Ne olacak,nasıl giyinmeli erkekler. ERKEĞİN KIYAFETİ NASIL OLMALI.

  Her inancın her kültürün her ülkenin bir kıyafeti olduğu gibi islamında kıyafeti vardır her ne kadar bir çoğu o eskidenmiş vs.. deseler bile bu yanlıştır
  peki o eskidendi diyenler biraz düşünmezlermi şu anda giydiğimiz kıyafetler bizlere nereden geldi?
  birazdan aşağıda detaylarına da ineceğiz ayet ve hadislerle islama göre Efendimiz (SallALLAHü aleyhi ve sellem)'in giyiniş şekli ve bizlere tavsiyelerini hep beraber okuyacağız


  lütfen arkadaşlar bu yazımı üşenmeden okuyun ALLAH rızası için okuyun.

  Görev altında olan Memura ,polise ,askere bir sözümüz yok eğer zaruretten giyiyor ve başka yapabileceği iş ve imkan yoksa diyorum altını çizerek söylüyorum

  fakat iman etmiş mümin erkelerin ALLAH resülüne benzemesi farzdır. Nasıl Farzdır? çünkü O'na tabi olmamız gerektiğini ALLAH'ın Ayetlerleriyle sabittir
  Hem dış hemde iç olarak ona benzemek zorundayız. Tıpkı sahabe efendilerimiz gibi, tıpkı tabiin gibi, tıpkı Evliyaullah gibi gücümüz nispetince elimizden geldiğince ALLAH Resülüne benzemeliyiz. Bununla ilgili Rabbimiz ona tabi olmamız ve ona uymamız gerektiğini Kur'an'ın bir çok yerinde bizlere emretmiş bildirmiştir.

  Ali imran 31. Ayet
  (Resûlüm! ) De ki: Eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyunuz ki ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. ALLAH son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.
  Yani kişi sevdiğine benzemeli,nasıl bir artsit veya futbolcuya benziyor şimdi gençler,bizde kainatın sultanına benzemeli onun gibi giyinmeli,onun gibi yürümeli,onun gibi konuşmalı onun ahlakı ile ahlaklanmalı,onun reklamcılığını ve onun 1430 yıldır değişmeyen güzel modasını takip etmeliyiz

  Haşr 7. Ayet
  Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. ALLAH'tan korkun. Çünkü ALLAH'ın azabı çetindir.
  Efendimiz (SallALLAHü aleyhi ve sellem)'in bizlerin iyiliği için bir çok emir ve yasakları vardır. Kadının erkeğe,erkeğin kadına benzememsinini lanetlendiği gibi, sakalları uzatıp bıyıkları kısaltın, sarık sarın , bol giyinin,misvak kullanın ALLAH'ı razı edin vs.. gibi emirleridir.
  Günümüzde en çok terk edilen ve hor görülen emirleri olduğu için genelde bunları saydım.

  Necm 3-4 Ayetler
  3.O,arzusuna göre de konuşmaz.
  4. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.
  Demekki onun ağzından çıkan her söz ,yaptığı her davranız kendi nefsinden değil ALLAH'ın vahy ettiği emirlerdir.Eğer o ALLAH'ın hoşnut olmadığı bir durum olsaydı hemen onu terk ederdi. Bazı cahil kimseler Efendimiz (SallALLAHü aleyhi ve sellem) bu zamanda yaşasaydı takım elbise giyerdi,sakalını traş ederdi,çağa ayak uydururdu vs.. gibi saçmalıklar söylüyorlar bu çok yanlıştır.
  Onun en büyük takipçileri osmanlıdır ve günümüzde yaşauyan evliylara alimlerdir. Onlar hiç sakallarını kesip,dar elbiseler giymişlermi, dinimizi ve Efendimiz (SallALLAHü aleyhi ve sellem)'i onlar kadar iyi tanıyan varmı yeryüzünde.

  Ahzab 36. Ayet
  ALLAH ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim ALLAH ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.
  Ayette de apaçık ortada bir emir var, ALLAH ve Resülü bir emir verdiği zaman kimse ama şöyle ama böyle nedenmiş vs.. gibi edepsizlikler yapamaz, madem inandık madem ALLAH 'a ve Resülüne söz verdik en azından yapamasak bile itiraz etmeyelim yapanlara saygı gösterelim.Onu sevenlerle birlikte olalım

  Ahzab 21.Ayet
  Andolsun ki, Resulullah, sizin için, ALLAH'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve ALLAH'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.
  Onun bütün hayatı ,su içmesinden,konuşmasına,yolda yürümesinden,uyumasına, güzel ahlakına varıncaya kadar herşeyi bizlere bir örnektir.O yüzden bazı sapık din alimi geçinen ılımlı ve reformculardan uzak duralım kim onun sünnetini yaşıyorsa onu cemiyetinde cemaatinde bulunalımki dosdoğru yola Ehli Sünnet yoluna erişmiş olalım,çünkü ortalıklarda, Tv lerde din alimi diye geçinen nice sapkın isnanlar var.Sünneti inkar edenler,bu zamanda olurmu böyle şey diye hor görenler,sakala ,sarığa, çarşafa, düşman olan sapkın alimler var çağdaşlık adı altında bu insanları hristiyanlaştırmak isteyenler var.aman dikkatli olalım


  Bakalım ALLAH resülü bizlere neleri emretmiş neleri nehy(yasak) etmiş

  1-"Başka kavimlere benzeyen bizden değildir" demişti (aile yapımız ,giyim kuşamımız onlara benzedik ve gençlerimiz hep onlar gibi konuşmaya ve onların ahlakıyla ahlaklanmaya başladı)

  2-"Bıyıklarınızı kısaltın ,sakallarınızı uzatın mecusilere muhalefet edin onlara benzemeyin" demişti, kadına benzeyen erkeğe ALLAH lanet etmiştir dedi (sakalları kesitik,sinek kaydı olduk ve kadınlara benzedik çünkü ALLAH c.c. kadını sakalsız ,erkeği sakallı yaratmıştır,sakal traşı dört mezhebe göre haramdır,ALLAH'ın yarattığını kimsenin değiştirmeye yetkisi yoktur ,sakalı kesmek uzvu(yani kol,bacak) kesmek gibidir Alimlerin görüşü budur.)

  3-"Bizimle gayri müslimlerin arasını ayıran tek şey takkeler üzerine sarılan sarıklardır" demişti,

  "Sarığı yere indiren ümmetimin ALLAH'ta şerefini yere indirir" demişti sarığı terk ettik (poter veya değişik şapkalar giydik)ALLAH resülü sarıksız namaz kılmamış , başı açık gezmemiştir

  4-"ALLAH bol giyinene rahmet eder" demişti,

  "Erkeğe benzeyen kadına ALLAH lanet etimiştir" dedi (kadınlar saçlarını kısaltıp ,pantolon giydiler ve erkeğe benzediler (erkeklerde dar ve şaşalı elbiseler giydiler sakalı kesip saçı uzattırlar kadına benzedirler)

  5-"Namazı olamayanın dini yoktur" demişti (namazı terk ettik veya hiçbir mazeret olmadığı halde kazaya bıraktık)

  Bu hadisi şeriflerin hepsi kütübi sitte de geçiyor sayfa ve sıra noları aklımda değil.İnşaALLAH merak edenler oradan bakabilirler.

  Yukarıdaki ayet ve hadislere göre biz islamın neresindeyiz ALLAH ve Resülünü ne kadar seviyoruz sözdemi özdemi
  Onun sünnetini ne kadar yaşıyoruz,kadınlarımız onun eşlerine ne kadar benziyorlar.

  Not: Belki aramızda bana itiraz edenler olacaktır kanbersiz düğün olmaz derler
  Ayet ve Hadisleri inkar etmek insanı dinden çıkarı lütfen bana yapacağınız itirazları veya yorumları bunu göz önünde bulundurarak yapınız zira bana değil ALLAH ve Resülüne itiraz etmiş olursunuz
  çünkü bunlar benim değil ALLAH ve Resülünün sözleridir